Տավուշի մարզի Խաշթառակ գյուղում բնակվող Գուլակյաններն ազատվել են փլուզման եզրին գտնվող տանիքից: Ավելի քան կես դար առաջ կառուցված տան առաստաղը մի օր «իջել է»՝ գարնանային անձրևներից խոնավացած հողի ծանրության տակ: Նախկին պատկերն այլևս չկա:
Երեք դուստրերի և կնոջ հետ, արդեն 17 տարի հորաքրոջ տանն ապրող զինվորական Հարությունն ամբողջությամբ քանդել է փլուզվող տանիքը: Սկսվել են նորի կառուցման աշխատանքները՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Հայաստանի Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի»՝ բնակարանաշինության ծրագրի շրջանակներում:
«Հին տանիքն այլևս չկա: Այն շատ խարխուլ վիճակում էր: Դրանցի ազատվել ենք: Հիմա կարևոր աշխատանքներ ենք իրականացնում: Հնից միայն հիշողություններն են մնացել: Իսկ նորը պետք է ամուր լինի», – ասել է Հարություն Գուլակյանը:
Իրավիճակով պայմանավորված՝ գործընկեր կազմակերպությունները չեն մասնակցում կամավորական աշխատանքներին, սակայն գործընթացը մնում է նրանց ուշադրության կենտրոնում: Նոր տեխնոլոգիաները դարձել են տանտերերի հետ կապող հիմնական օղակը:
«Հարութ, ձեր ընտանիքում չեմ եղել, բայց մեր թիմերի հետ աշխատանքային հեռավար շփումների արդյունքում, բավականաչափ տեղեկացված եմ։ Թեև սահմանապահ գյուղում չեք ապրում, բայց հայրենի երկրի սահմաններն եք պահպանում՝ որպես զինվորական։ Մենք էլ փորձում ենք Ձեր թիկունքն ամուր պահել՝ նման ծրագրերով: Ամուր մնացեք և զգույշ եղեք, որովհետև կա նաև երրորդ անհրաժեշտ գործը. առողջ մնալը։ Այսօր Ձեզ հետ խոսում եմ տեսազանգով, բայց հուսով եմ, որ երբ վիրուսի վտանգը չեզոքանա և այս ամենն ավարտվի՝ կհանդիպենք»,- տեսազանգի ընթացքում ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Վիվա-ՄՏՍ-ի ֆինանսավորմամբ և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» աջակցությամբ, հեռավոր մարզում ապրող ևս մեկ ընտանիք շուտով կազատվի տարիների խնդրից:

The Gulakyan family living in the village of Khashtarak in Armenia's Tavush province have finally replaced their roof which was on the verge of collapse for a long time.
One day, the roof of the house built over half a century ago collapsed under the weight of the soil that had become heavier from spring rains. Fortunately, no one was injured.
Harutyun, who has been living in his aunt's house for 17 years with his wife and three daughters has to leave his family alone from time to time for work and is seriously worried about what may happen while he is away. Harutyun has now completely dismantled the collapsing roof, and the construction of the new one has started within the framework of the housing program implemented by Viva-MTS and Fuller Center for Housing Armenia.
Due to the situation in the country, the partner organizations do not participate in the volunteer work, but the project remains in the center of their attention.
“Harut, I have not seen your family, but I am well informed about you owing to the remote communication with our teams. You do not live in a border village, yet you stay on guard of our fatherland like a true soldier. We, in our turn, do our best to offer logistical support, which is why we implement programs like this one. I am on a video call with you now, but I hope we will meet when the virus gets contained and we overcome the current situation,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said during the video call.