Հայաստանում հունիսի 22-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 20,588-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 320-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան ևս 13 դեպք է գրանցվել, 10-ը՝ կորոնավիրուսից, 3-ը՝ այլ պատճառով: Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 360 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 117։
«Մահվան դեպքերի վերաբերյալ հայտնում ենք, որ պացիենտները եղել են 83 (տղամարդ), 71 (կին), 81 (տղամարդ), 85 (կին), 70 (տղամարդ), 53 (տղամարդ), 84 (կին), 84 (տղամարդ), 62 (կին) և 60 (կին) տարեկան: Բացի վերջինից, մնացած բոլորն ունեցել են ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություններ»,- հայտնում են ԱՆ-ից։

The number of confirmed coronavirus cases in Armenia grew by 320 to reach 20,588 on Monday, June 22 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 129 more people have recovered, 10 patients have died from Covid-19, while three others carrying the virus have died from other causes.
96,843 tests have been performed since the beginning of the outbreak in the country, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 9,131 people have recovered, 360 have died from the coronavirus in the country, while 117 others carrying the virus have died from other causes.