ՌԴ Քննչական կոմիտեն հոր սպանության փաստով Խաչատուրյան քույրերի սպանության գործը Գլխավոր դատախազություն է ուղարկել մեղադրական եզրակացության հաստատման համար։ ՌԴ ՔԿ-ն արել է դա լրացուցիչ հետաքննության ավարտին և գործի նյութերին քույրերի ծանոթությունից հետո՝ չփոխելով նախկին եզրակացությունները, գրում է «Կոմերսանտը»՝ ուժային կառույցներին և փաստաբաններին հղումով։
Գործի 25 հատորին ևս 3 հատոր է միացվել։ Լրացուցիչ քննության համար քննիչները, մասնավորապես, կրկին հարցաքննել են դպրոցի տնօրենին, որտեղ սովորում են աղջիկները, նրանց դասղեկներին, անչափահասների գործերով հանձնաժողովի ներկայացուցիչներին։ Քույրերը կրկնել են իրենց նախկին ցուցմունքները, որից հետո իրենց փաստաբանների հետ արձանագրություններ են ստորագրել լրացուցիչ հետաքննության ավարտի մասին։
Փաստաբանները խնդրել են մի քանի բողոք և միջնորդություն կցել գործին, այդ թվում ՝ երկու քրգործի միավորման մասին։
Պաշտպանությունը նաև խնդրել է դատախազություն գործը ուղարկելիս թվարկել ինքնապաշտպանությունից ելնելով քույրերի գործողությունների վերաբերյալ բոլոր ապացույցներն ու փաստարկները։ Ըստ փաստաբանների՝ դա քրեական պատասխանատվությունից ազատող հանգամանք է։
Քննչական կոմիտեում կարծում են, որ ավագ քույրերի՝ Կրեստինայի և Անգելինայի մասով նյութերը դատարանում պետք է քննվեն ըստ էության, իսկ կրտսեր քրոջ՝ Մարիայի դեպքում՝ հարկադիր բուժման առումով։
Խաչատուրյան քույրերը մեղադրվում են իրենց հոր՝ Միխայիլի սպանության մեջ, որը կատարվել է 2018-ին։ Նրանք խոսոտավնել են սպանությունը և հայտարարել, որ հայրը սիստեմատիկաբար ֆիզիկական բռնություն է գործադրել աղջիկների հանդեպ, ինչպես նաև պարտադրել նրանց սեռական բնույթի գործողություններ: Դա ազդել է աղջիկների հոգեկան վիճակի վրա։
Մայիսին հոր սպանության մեջ մեղադրվող Խաչատուրյան քույրերը դիմել են ՄԱԿ-ի կանանց հանդեպ բռնության գծով հատուկ զեկուցող Դուբրավկա Սիմոնովիչին՝ խնդրելով դիմել ՌԴ իշխանություններին, որպեսզի իրենց գործերը դատարանում միավորվեն։

29 Июнь 2020 - 08:00 AMT
Следственный комитет России направил дело об убийстве тремя сестрами Хачатурян своего отца в Генпрокуратуру для утверждения обвинительного заключения. СКР сделал это по завершении дополнительного расследования и после окончания знакомства сестер с материалами дела, не изменив своих прежних выводов, сообщил «Коммерсантъ» со ссылкой на источники в силовых структурах и адвокатов. Если дело будет направлено в суд, адвокаты потребуют его рассмотрения с участием присяжных.
Отмечается, что к 25 томам дела добавились еще три тома. Для дополнительного расследования следователи, в частности, снова допросили директора школы, где учились девочки, их классного руководителя, представителей комиссии по делам несовершеннолетних. Сами сестры повторили свои ранее данные показания, после чего вместе со своими адвокатами подписали протоколы о завершении ознакомления с материалами дополнительного расследования. Адвокаты попросили приобщить к делу несколько жалоб и ходатайств, в том числе – об объединении двух уголовных дел в отношении сестер.
Защита также просила при направлении дела в Генпрокуратуру перечислить ее доказательства и доводы о действиях сестер в условиях необходимой обороны. Это, считают адвокаты, является обстоятельством, освобождающим от уголовной ответственности.
В СКР полагают, что материалы в отношении старших сестер – Крестины и Ангелины – должны быть рассмотрены в суде по существу, а младшей из сестер — Марии — необходимо принудительное лечение. Мария на момент совершения преступления была несовершеннолетней, но позже эксперты признали ее невменяемой. По оценке адвокатов, сейчас девушка адекватна, не опасна для окружающих и может давать показания в суде присяжных.
Сестры Хачатурян обвиняются в убийстве своего отца Михаила в 2018 году. Они признались в убийстве и заявили, что отец издевался над ними.
В конце мая сестры Хачатурян попросили спецдокладчика ООН по вопросам насилия в отношении женщин Дубравку Симонович обратиться к властям России, чтобы рассмотрение их дел в суде объединили.