Bentley ընկերությունը ներկայացրել է նոր Bentayga շքեղ ամենագնացը։ Սա ընկերության առաջին ավտոմեքենան է, որը թողարկվել է Beyond100 ռազմավարության շրջանակում։
Բարձր դասի SUV սեգմենտի հիմնադիրն արդիականացվել է, ինչը թույլ է տվել նոր Bentayga-ն դարձնել հզոր, շքեղ և պրակտիկ ավտոմեքենա։ Այն նախագծվել, մշակվել և ձեռքով է հավաքվել Անգլիայի Քրյու քաղաքում և կշարունակի իր նախորդի սկսած հաջողության պատմությունը։
Ամենագնացի էքստերիերի նոր դիզայնը մարմնավորում է Bentley բրենդի ԴՆԹ-ն, ինչը հատուկ է մոդելային շարքի բոլոր ավտոմեքենաների դիզայնին, և թույլ է տալիս ապրանքանիշին առաջարկել հաճախորդներին լյուքս դասի բոլոր ավտոարտադրողների ամենաակտուալ և արդիական շարքը։ Ռադիատորի խոշոր մատրիցային վանդակաճաղն ավելի ուղղահայաց դիրք է ստացել, իսկ նոր խելացի լուսադիոդային մատրիցային լուսարձակների դիզայնում, որոնք մշակված բյուրեղապակի են հիշեցնում, հեշտությամբ կարելի է ճանաչել Bentley-ի դասական ոճը։
Ավելի մեծ առջևի բամպերը (թափարգել) խորհրդանշում է ավտոմեքենայի անհավանական դինամիկան։ Առաջին անգամ Bentayga-ն հագեցած է բոցամուղներ ունեցող, տաքացվող ապակեմաքրիչներով՝ 22-ական բոցամուղ յուրաքանչյուրին։
Ավտոմեքենայի հետևի մասի դիզայնը նույնպես ամբողջությամբ վերամշակվել է՝ մոդելը ստացել է նոր, թափքի ամբողջ լայնությամբ բեռնախցիկի կափարիչ ներկառուցված լապտերներով։ Ուրվագծերի բացառիկ պարզություն ստանալու համար դիզայներները համարանիշը տեղափոխել են թափարգելին ավելի մոտ։
«Bentayga-ի սրահը մինչ այդ էլ հիացնում էր հավաքման բացառիկ որակով, թուլացնող մթնոլորտով և շքեղության զգացողությամբ։ Կենտրոնական կոնսոլի, նստատեղերի և դռների պաստառապատման ակնհայտ արդիականացման հետ մեկտեղ, մոդելում կատարվել են առաջին հայացքից աննկատ փոփոխություններ, որոնք կարևոր դեր ունեն նոր Bentayga-ի ընդհանուր տեսքի ձևավորման մեջ։ Օրինակ, նոր հորիզոնական արմնկակալները դռների դիզայնում կամ եզակի դարձակարը նստատեղերի ձևավորման մեջ, ինչն ընդգծում է, թե որքան մանրակրկիտ աշխատանք է կատարել դիզայներների թիմն այս մոդելը ստեղծելիս։ Նոր Bentayga-ն բազում հաճելի բացահայտումներ կպարգևի իր սեփականատերերին»,- ասել է Bentley Motors-ի ինտերիերի դիզայնի բաժնի պետ Դարեն Դեյը։
Փոփոխություններ են արվել նաև ինտերիերի դիզայնում, որն արժանացել էր նախորդ մոդելի սեփականատերերի բարձր գնահատականին։ Ավտոմեքենայի ինտերիերի առանցքային առանձնահատկությունը միանգամայն նոր նստատեղերն են ու ձևավորումը, ինչպես նաև ավելի մեծ տարածքը հետևի ուղևորների ոտքերի համար։ Առաջին անգամ Bentley-ն կունենա սրահի մուգ գույնի ձևավորում շեղանկյուն նախշով և անփայլ ալյումինի էֆեկտով։
Նոր սերնդի տեղեկատվական-ժամանցային համակարգը հագեցած է բարձր թողունակության 10,9 դյույմանոց դիսփլեյով և միացման կատարելագործված տեխնոլոգիաներով։
V8 շարժիչով նոր Bentayga-ն միավորում է սուպերքարի դինամիկ բնութագրերն ու առօրյա ուղևորությունների պրակտիկությունը։ V8 մոդիֆիկացիային կհաջորդեն plug-in Hybrid և Speed տարբերակները W12 շարժիչով։ Bentayga-ի V8 4 լիտրանոց բենզինով աշխատող շարժիչը կրկնակի տուրբոմղիչով զարգացնում է տպավորիչ 550 ձ/ու հզորություն և 770 Նմ պտտող մոմենտ։
Ընդամենը 4․5 վայրկյանում ավտոմեքենան բացում է մինչև 100 մ/ժ արագություն, իսկ Bentayga-ի առավելագույն արագությունը կարող է հասնել 290 կմ/ժ։ Bentayga V8 լավագույն բնութագրերը լրացնում են ընթացքի պաշարի (746 կմ) և CO2 (260 գ/կմ) արտանետումների ցուցանիշները։ Վառելիքի հիանալի տնտեսումը (11,4 լ/100 կմ) մխոցների անջատման համակարգի կիրառման արդյունք է, ինչը թույլ է տալիս շարժիչին որոշակի պայմաններում աշխատել ութի փոխարեն չորս մխոցով, առանց դինամիկայի կորստի։
Bentayga V8-ին կհաջորդի Hybrid-ի տարբերակը, որն առաջինը կլինի փլագին հիբրիդային ավտոմեքենաների սեգմենտում։ Լավագույնը վերցնելով իր նախորդներից՝ Bentayga Hybrid-ը կդառնա ամենատնտեսող մոդելը Bentley-ի պատմության մեջ և ընկերության նոր քայլը կլինի էլեկտրաֆիկացման ճանապարհին։
Speed տարբերակը, որը ևս երկար սպասել չի տա, լավ դինամիկա կունենա և էլ ավելի վճռական դիզյան։ Հագեցած լինելով հայտնի 6 լիտրանոց W12 TSI շարժիչով՝ Speed մոդելն իրավամբ գտնվում է Bentayga շարքի գագաթին։
Bentley Motors-ը շքեղ դասի ավտոմեքենաների աշխարհի ամենապահանջված բրենդն է։ Ընկերության գործարանն ու կենտրոնակայանը գտնվում են Անգլիայի Քրյու քաղաքում։ Այստեղ է կենտրոնացած ընկերության հիմնական գործունեությունը՝ ներառյալ դիզայներական լուծումների ստեղծումը, գիտական հետազոտություններն ու մշակումները, ինչպես նաև ավտոմեքենաների չորս մոդելային շարքերի՝ Continental, Flying, Spur և Bentayga, նախագծումն ու արտադրությունը։
Շքեղ դասի ավտոմեքենաների բրիտանական բրենդերը, որոնցից մեկը Bentley-ն է, եզակի են նրանով, որ համադրում են ձեռքի հմուտ աշխատանքը, որի ավանդույթները փոխանցվում են սերնդեսերունդ, ինժեներական փորձի և առաջատար տեխնոլոգիաների հետ։ Ընկերությունը պահպանել է պերճանքի իրերի բրիտանացի արտադրողների լավագույն ավանդույթները։ Քրյուում գտնվող Bentley-ի գործարանում մոտ 4000 մարդ է աշխատում։

Компания Bentley представила новый роскошный внедорожник Bentayga. Это первый автомобиль компании, выпущенный в рамках стратегии Beyond100.
Основоположник сегмента роскошных SUV был серьезно модернизирован, что позволило сделать новый Bentayga невероятно мощным, роскошным и практичным автомобилем. Он был спроектирован, разработан и собран вручную в городе Крю (Англия) и продолжит историю успеха, начатую его предшественником.
Новый дизайн экстерьера внедорожника воплощает ДНК бренда Bentley, что также актуально для дизайна всех автомобилей модельного ряда и позволяет марке предлагать клиентам самую актуальную и современную линейку среди всех автопроизводителей роскошных моделей.
Массивная увеличенная матричная решетка радиатора приняла более вертикальное положение, а в дизайне новых интеллектуальных светодиодных матричных фар, стилизованных под граненый хрусталь, легко узнать классический почерк Bentley. Более внушительный передний бампер символизирует невероятную динамику автомобиля. Впервые Bentayga оснащается стеклоочистителями с подогревом и форсунками на поводках – по 22 форсунки на каждом.
Дизайн задней части автомобиля также был полностью переработан: модель получила новую, во всю ширину кузова крышку багажного отсека с встроенными фонарями. Для достижения исключительной чистоты линий дизайнеры перенесли номерной знак ниже к бамперу.
«Салон Bentayga и до этого восхищал исключительным качеством сборки, расслабляющей атмосферой и ощущением роскоши. В дополнение к очевидной модернизации центральной консоли, сидений и обивки дверей в модели реализованы незаметные на первый взгляд изменения, которые играют важную роль в формировании общего облика нового Bentayga. Например, новые горизонтальные подлокотники в отделке дверей или уникальная прострочка в отделке сидений, подчеркивающая, насколько кропотливую работу провела команда дизайнеров при создании этой модели. Новый Bentayga подарит своим владельцам множество приятных открытий», – заявил глава отдела дизайна интерьера Bentley Motors Даррен Дэй.
Изменения затронули и дизайн интерьера, получивший высокую оценку владельцев предыдущей модели. Ключевая особенность интерьера автомобиля – абсолютно новые сиденья и отделка, а также увеличенное пространство для ног задних пассажиров. Впервые в автомобиле Bentley появилась темная отделка салона с ромбовидным рисунком и эффектом матового алюминия.
Информационно-развлекательная система нового поколения оснащена 10,9-дюймовым дисплеем сверхвысокого разрешения и усовершенствованными технологиями подключения.
Оснащенный двигателем V8, новый Bentayga объединяет в себе динамические характеристики суперкара и практичность в каждодневных поездках. Вслед за модификацией V8 также будут представлены версии plug-in Hybrid и Speed с двигателем W12. Бензиновый 4-литровый двигатель Bentayga V8 с двойным турбонаддувом развивает впечатляющие 550 л. с. мощности и 770 Н•м крутящего момента.
Разгон до 100 км/ч занимает всего 4.5 секунды, а максимальная скорость Bentayga может достигать 290 км/ч. Лучшие в классе характеристики Bentayga V8 дополняют показатели запаса хода (746 км) и уровня выбросов CO2 (260 г/км). Превосходная топливная экономичность (11,4 л/100 км) – результат применения системы отключения цилиндров, позволяющей двигателю в определенных условиях работать на четырех цилиндрах из восьми без потери динамики.
Вслед за Bentayga V8 в линейке появится версия Hybrid – первый в сегменте плагин-гибридный автомобиль. Взяв лучшее от своего предшественника, Bentayga Hybrid станет самой экономичной моделью Bentley за всю историю и новым шагом компании на пути к электрификации.
Версия Speed, которая также не заставит себя ждать, получит превосходную динамику и еще более решительный дизайн. Оснащенная знаменитым 6-литровым двигателем W12 TSI, модель Speed по праву находится на вершине линейки Bentayga.
Bentley Motors – самый востребованный в мире бренд роскошных автомобилей. Завод и штаб-квартира компании расположены в городе Крю (Англия). Здесь же сосредоточена вся ее основная деятельность, включая создание дизайнерских решений, научные исследования и разработки, а также проектирование и производство четырех модельных линеек автомобилей: Continental, Flying Spur и Bentayga.