21-րդ դարի ամենաազդեցիկ գիտնականներից մեկի՝ Յուվալ Նոյ Հարարիի «Sapiens. մարդկության համառոտ պատմություն» գիրքը թարգմանվել է հայերեն։ Հրեա հայտնի տեսաբանի և Դավոսի համաժողովի գլխավոր խոսնակի գիրքը հայ հանդիսատեսին ներկայացվում է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի հետ գործընկերությամբ՝ Newmag հրատարակչության կողմից։
«Sapiens»-ը թարգմանվել է ավելի քան 50 լեզվով, վաճառվել 12 միլիոն օրինակ և 5 տարի անընդմեջ գլխավորել New York Times-ի բեսթսելլերի ցուցակը:
«Պատմահասարակագիտական և քաղաքագիտական բնույթի գրականության կարիք այսօր շատ կա: Հատկապես ժամանակից քաղաքագիտական միտքը կարևոր է հասկանալու համար ամբողջ աշխարհում, նաև Հայաստանում, տեղի ունեցող քաղաքական, հասարակական երևույթները, շարժումները, իրադարձությունները, և դրանց սթափ գնահատական տալու համար», – ասել է Newmag ընկերության գլխավոր խմբագիր Գնել Նալբանդյանը:
«Sapiens» գրքում Հարարին պատմում է, թե զարգացում ապրող մարդն ինչպես է ազդել համաշխարհային էկոհամակարգի վրա և կայսրություններ ստեղծել։ Հեղինակը միաձուլում է պատմությունն ու գիտությունը՝ վերանայելով տարածված տեսակետները, անցյալի զարգացումները կապելով ժամանակակից խնդիրների հետ, առանձին իրադարձությունները դիտարկելով ավելի մեծ գաղափարների համատեքստում: Հարարին կոտրում է պատմական գրքերի մասին կարծրատիպերը: Նրա պատմությունը սկսվում է 70 հազար տարի առաջ, երբ նոր էր ի հայտ գալիս աշխարհաճանաչողությունը:
«Որպես գործարար, որը երազում է տեսնել Հայաստանը ինովացիայի գլոբալ քարտեզի վրա, անձնապես ինձ ու մեր թիմի համար այս գործընկերությունն ու եռագրության թարգմանությունը մի քանի նպատակ ունի։ Նախ, դառնալ համաշխարհային օրակարգի և գլոբալ երկխոսության մաս, ներգրավվել ապագային վերաբերող քննարկումներին։ Երկրորդ՝ համաշխարհային կարևորության ամենաթարմ և ամենաորակյալ գրականությունը ներկայացնել հայերեն։ Եվ երրորդ` ճանաչելով աշխարհը, ընթերցելով ամենաթարմ գիտահանրամատչելի գրականությունը, վերաիմաստավորել նաև մեր երկրի ապագան», – գրքի բացման խոսքում ասել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր, «Յուքոմ» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանը։
Հարարիի «Sapiens. մարդկության համառոտ պատմություն» գիրքը, որը հիմնված է գիտական հարուստ պաշարի վրա, ներկայացնում է մարդկության անցյալը և դրանում տեղի ունեցած կարևորագույն շրջադարձերը, որոնք մինչ այսօր մեծ ազդեցություն են ունենում բազմաթիվ ժողովուրդների, հասարակությունների և պետությունների վրա: Հարարիի եռագրության առաջին թարգմանության շնորհիվ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբն ու Newmag-ը քննարկումների ու մտավոր կապիտալի ստեղծման հետաքրքիր նախագիծ են խոստանում։
Covid-19 համաճարակով պայմանավորված՝ գրքի հայերեն թարգմանության շնորհանդեսը կկայանա առցանց և Արմենիա հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում՝ հուլիսի 6-ին, առավոտյան 10։15-ին, «Բարի լույս» ծրագրի շրջանակում։ Գիրքը հուլիսի 6-ից հասանելի կլինի բոլոր գրախանութներում։

"Sapiens: A Brief History of Humankind" by one of the most influential historians and philosophers of the 21st century, Yuval Noah Harari, has been translated into Armenian. The book by the well-known Jewish intellectual—who is popular among world leaders and is a keynote speaker at the World Economic Forum—is brought to Armenian readers by Newmag Publishing House in partnership with Galaxy Group of Companies.
"Sapiens" has been translated into more than 50 languages, sold 12 million copies and topped the New York Times bestseller list for five years in a row.
“There is a great need for social science history and political science literature today. Contemporary non-fiction books are especially important in understanding the political, social movements and events from all over the world as well as Armenia, and in giving them a rational assessment,” said Gnel Nalbandyan, Editor-in-Chief of Newmag.
In "Sapiens", Harari tells the story of how the human development influenced the world ecosystem and created empires. The author combines history and science, reviewing the prevailing views, linking past developments with modern issues, and examining individual events within the context of bigger ideas. Harari’s book breaks all the stereotypes about historical books. Its history dates back to 70,000 years ago, right at the onset of the rediscovery the world.
"As an entrepreneur who dreams about seeing Armenia on the global map of innovation, this partnership and translation of the trilogy has several objectives for me, personally, and our team. First and foremost, to be part of the global agenda and dialogue, and to be involved in discussions regarding the future. Second, to present the newest and highest quality literature of global significance in Armenian. And third, reevaluate the future of our country based on our renewed understanding of the world,” said Gurgen Khachatryan, Co-founder of Galaxy Group of Companies and Chairman of the Board of Directors at Ucom.
Harari's Sapiens: A Brief History of Humankind, which is based on scientific evidence, presents the past of humankind and the major upheavals that have taken place in the past, which still, to this very day, have a great impact on many people, societies and states. Thanks to the first translation of Harari's trilogy, Galaxy Group of Companies and Newmag Publishing House promise an interesting project that will invite new discussions, thought discourses and the creation of intellectual capital.
Due to the coronavirus, the presentation of the Armenian translation of the book will take place online, live on Armenia TV’s "Good Morning" program on July 6, at 10:15 am. The book will be available in all bookstores from July 6.