Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփին Անկախության օրվա կապակցությամբ, որտեղ նշվում է, որ հուլիսի 4-ի խորհուրդը վաղուց հատել է բուն ԱՄՆ սահմանները և դարձել անկախության համար մղվող հաղթական պայքարի խորհրդանիշ։
«Երկու տարուց ի վեր Հայաստանի իշխանությունները շարժվում են համապարփակ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների իրականացման ճանապարհով: Մենք երախտապարտ ենք Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների նկատմամբ ԱՄՆ ցուցաբերած զորակցության և ֆինանսական ու տեխնիկական աջակցության համար: Բարձր ենք գնահատում նաև այս օրերին աշխարհը պատուհասած համաճարակի դեմ պայքարի համար Ձեր վարչակազմի կողմից Հայաստանին տրամադրվող օժանդակությունը:
Հայաստանը մեծապես արժևորում է Միացյալ Նահանգների հետ բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացումը՝ մեկ տարի առաջ հաստատված ռազմավարական երկխոսության շրջանակում: Կարևոր ենք համարում ուժերի ներածի չափով մեր շարունակական մասնակցությունը միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի և միջազգային անվտանգության ապահովման համար ԱՄՆ նախաձեռնություններին։ Բարձր ենք գնահատում ԱՄՆ կառուցողական ներգրավվածությունն ու հավասարակշռված քաղաքականությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում», ասվում է ուղերձում։
Վարչապետը հավելել է, որ 2020-ին նշվում է Հայաստանի Առաջին Հանրապետության և ԱՄՆ-ի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 100-ամյա տարեդարձը՝ առանձնահատուկ զգացմունքային երանգ և բովանդակություն հաղորդելով երկկողմ գործընկերությանը: «Ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների հետ միասին այն ամուր հենք է ստեղծում մեր երկու երկրների բարեկամության հարատև զարգացման և առաջընթացի համար»։
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ևս Անկախության օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ նշելով, որ Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների ամուր գործընկերային հարաբերությունները մշտապես աչքի են ընկել փոխադարձ վստահությամբ և դրանք խորացնելու ցանկությամբ:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has sent a letter to U.S. President Donald Trump to congratulate the American people on Independence Day.
"The meaning of July 4 reverberates far beyond the borders of the United States and has become a symbol of victorious struggle for independence. The founding fathers’ noble ideas of state-building have ever since been a source of inspiration for many nations in pursuit of democracy," Pashinyan said.
"For two years now, the Armenian authorities have embarked on a comprehensive institutional reform agenda, supposed to lead to the final establishment and irreversibility of democracy and the rule of law in our country. The fight against corruption and judicial reform stands high on our agenda.
"We are grateful for the United States’ financial and technical assistance for democratic reforms in Armenia. We highly appreciate the support provided by your administration in the fight against the pandemic that has been plaguing the globe for a while now."
Pashinyan said Armenia prioritizes the promotion of friendly relations with the United States "as part of the strategic dialogue established a year ago."
"We are committed to continued participation in the U.S.-led initiatives aimed at fighting cross-border terrorism and enhancing international security to the best of our ability. We appreciate the United States’ constructive involvement and balanced policy in the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict," the Armenian PM said.