Մոտ մեկ ամսից Հայաստանում օրական հնարավոր է արվի կորոնավիրուս ախտորոշող 3-4000 թեստ։ Բացվելու է 4 նոր լաբորատորիա՝ Իջևանում, Մարտունիում, Երևանում («Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» և «Արաբկիր» ԲԿ-ներում)։ Այս մասին հայտնել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Մենք արդեն օրական 2500 թեստ ենք անում, ինչը մոտ ապագայում կմեծանա: Կանխատեսում ենք, որ 1-3 շաբաթվա ընթացքում, հզորությունների ավելացմանը զուգընթաց, մենք միայն մեր լաբորատորիաներում ներուժը կհասցնենք օրական 3000-ի, և մասնավոր լաբորատորիաների թեստավորման թվերն էլ գումարած, հնարավոր է՝ ունենանք մինչև 4000 թեստ»,- նշել է նա:
Թորոսյանը տեղեկացրել է, որ թեստերի բացակայություն երբեք չի ունեցել Հայաստանը, սակայն եղել են օրեր, երբ թեստավորման փայտիկների մեծ դեֆիցիտ էր։ Նրա խոսքով՝ գնվել է 80,000 թեստ, 60,000՝ նվեր ստացվել, 100,000 թեստի լոկալ արտադրություն ունենք։
Թորոսյանը խոսել է նաև թեստովորման հետ կապված դժվարությունների մասին: Ըստ նրա՝ ՊՇՌ թեստավորումը ոչ թե մեխանիկական գործողությունների հաջորդականություն է, այլ բարդ գիտություն, և պահանջում է բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներ, որոնք հիմա ազատ չեն, վերապատրաստվում են 0-ից։

Примерно через месяц в Армении ежедневно будут проводить 3000-4000 тестов на коронавирус, в стране откроются 4 новые лаборатории – в Иджеване, Мартуни и Ереване (в МЦ «Сурб Григор Лусаворич» и «Арабкир»). Об этом сообщил министр здравоохранения РА Арсен Торосян.
«Мы уже проводим 2500 тестов в день, число в ближайшем будущем увеличится. Мы прогнозируем, что через 1-3 недели, наряду с добавлением мощностей, мы увеличим потенциал только наших лабораторий до 3000 в день, и если прибавить количество тестов в частных лабораториях, у нас может быть до 4000 тестов», – сказал министр.
Торосян сказал, что в Армении никогда не было недостатка в тестах, но были дни, когда существовал большой дефицит тестовых палочек. По его словам, было закуплено 80,000 тестов, 60,000 было получено в качестве подарков, еще 100,000 тестов – местное производство.
Торосян также рассказал о трудностях, связанных с тестированием. По его словам, ПЦР-тестирование – это не последовательность механических операций, а сложная наука, требующая высококвалифицированных специалистов, которые сейчас не свободны, новые специалисты обучаются с нуля.
Число случаев коронавируса в Армении достигло 29,285, из которых активных кейсов – 11,711. Общее число выздоровевших составляет 16,907. От последствий вируса умерли 503 человека, еще 164 – от других заболеваний.