Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) խոստովանել է, որ կան ապացույցներ առ այն, որ Covid-19-ը կարող է տարածվել նաև արտաշնչելիս՝ մանր կաթիլների միջոցով։ Այդպիսի կաթիլները կարող են բավականին տևական ժամանակ պահպանվել օդում։
Մինչ օրս կազմակերպությունը վիրուսի տարածման հիմնական ուղին համարում էր փռշտոցի և հազի ժամանակ արտանետվող խոշոր կաթիլները։ Դրանք արագ նստում են մակերեսների վրա՝ դա է պատճառը, որ խորհուրդ է տրվում հաճախ լվանալ ձեռքերը։
Ավելի վաղ 200-ից ավել գիտնական մեղարդել էին ԱՀԿ-ին վարակի տարածման աերոզոլային եղանակը թերագնահատելու մեջ։
Պանդեմիայի դեմ պայքարի շրջանակում չի կարելի անտեսել վիրուսի տարածումն օդով, հայտարարել է ԱՀԿ հիվանդության տարածման վերահսկման գծով տեխնիկական տնօրեն Բենեդետտա Ալեգրանցին, գրում է BBC-ն։
Ըստ նրա՝ առկա տվյալները չեն բացառում, որ օդի միջոցով տեղափոխվող կաթիլները կարող են վարակի աղբյուր հանդիսանալ մարդկանց կուտակումների պայմաններում, ինչպես նաև փակ և վատ օդափոխվող տարածքներում։
Աշխարհում կորոնավիրուսով վարակի գրանցված դեպքերը գերազանցել են 11․8 միլիոնը, ըստ ամերիկյան Ջոնս Հոփքինսի համալսարանի տվյալների։ Նրանցից ավելի քան 544,000 մահացել է։

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) признала наличие доказательств того, что Covid-19 может распространяться с мелкими каплями, выдыхаемыми человеком. Аэрозоль из таких капель может сохраняться в воздухе длительное время.
До сих пор организация считала основным способом распространения вируса крупные капли, выбрасываемые при чихании и кашле. Эти капли быстро оседают на поверхности, именно на этом была основана рекомендация чаще мыть руки.
Ранее в открытом письме 200 ученых обвинили ВОЗ в том, что она недооценивает роль аэрозольного способа передачи в распространении вируса.
Передачу вируса по воздуху нельзя игнорировать в рамках борьбы с пандемией, заявила технический директор ВОЗ по контролю над распространением заболеваний Бенедетта Аллегранци, пишет BBC.
По словам Аллегранци, имеющиеся данные не исключают возможности того, что переносимые по воздуху капли могут быть источником заражения в условиях массовых скоплений людей, а также в закрытых и плохо вентилируемых помещениях.
Общее число инфицированных коронавирусом в мире превысило 11.8 млн, согласно данным Университета Джонса Хопкинса. Из них скончались более 544 тысяч человек.