Հայաստանում հուլիսի 8-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 29,820-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 535-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան ևս 18 դեպք է գրանցվել, բոլորը՝ կորոնավիրուսից։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 521 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 164։
Մահվան դեպքերի վերաբերյալ ԱՆ-ից հայտնում են, որ պացիենտները եղել են 68 (տղամարդ), 71 (տղամարդ), 84 (կին), 78 (կին), 34 (կին), 93 (կին), 83 (կին), 39 (կին), 71 (տղամարդ), 68 (տղամարդ), 78 (տղամարդ), 75 (տղամարդ), 68 (տղամարդ), 54 (կին), 73 (տղամարդ), 75 (տղամարդ), 82 (տղամարդ) և 70 (տղամարդ) տարեկան։ Բոլորն ունեցել են ուղեկցող քրոնիկ հիվանդություններ։

The number of confirmed coronavirus cases in Armenia grew by 535 to reach 29,820 on Wednesday, July 8 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 520 more people have recovered, while 18 patients have died from Covid-19.
127,171 tests have been performed since the beginning of the outbreak in the country, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 17,427 people have recovered, 521 have died from the coronavirus in the country, while 164 others carrying the virus have died from other causes.