Առաջիկայում Վրաստանը կբացի սահմանները 5 երկրի համար, որոնք ևս առանց որևէ սահմանափակման բաց են Վրաստանի համար. խոսքը Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Լատվիայի, Լիտվայի և Էստոնիայի մասին է։
Այդ երկրի քաղաքացիները կկարողանան Վրաստան ժամանել միայն ուղիղ ավիաչվերթով, հայտարարել է կառավարության մամուլի քարտուղար Իրակլի Չիկովանին, գրում է «Նովոստի Գրուզիան»։
Վրաստանի կառավարությունը բանակցում է միջազգային ավիաընկերությունների հետ ավիահաղորդակցության և կանոնավոր չվերթերի վերականգնման շուրջ։ Մասնավորապես, գերմանական Lufthansa-ի հետ արդեն պայմանավորվածություն կա, որ օգոստոսին շաբաթական 2 չվերթ կիրականացվի դեպի Մյունխեն։ Բանակացություններ են ընթանում նաև Air Baltic-ի և Air France-ի հետ։
Վերոնշյալ երկրներից Վրաստան ժամանողները մինչ սահմանը հատելը պետք է հատուկ էլեկտրոնային հարցաշար լրացնեն՝ նշելով իրենց կոնտակտային տվյալները, տեղեկություններ վերջին 14 օրում ուղևորությունների մասին և Վրաստանում գտնվելու վայրը։
Ըստ այցելուի ցանկության, կամ եթե օդանավակայանում նրա մոտ 37-ից բարձր ջերմություն գրանցվի, կորոնավիրուսի առկայության ՊՇՌ թեստ կանցկացվի։
Պարտադիր թեստավորում կամ կարանտին է նախատեսված այն անձնաց համար, որոնք այցին նախորդող 14 օրում եղել են կորոնավիրուսի մեծ տարածմամբ երկրում, որը ԵՄ անդամ չէ։
Վրաստանում կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով գործող արտակարգ դրոթյունը մայիսի 22-ից չեղարկվել է։ Երկրում համաճարակի բռնկումից ի վեր գրանցվել է վարակի 963 դեպք, որից 841 մարդ ապաքինվել է, 15-ը՝ մահացել։

8 Июль 2020 - 13:08 AMT
Грузия в ближайшее время открывает свои границы для пяти стран Европы – Германии, Франции Эстонии Латвии и Литвы. Об этом заявил на брифинге пресс-спикер правительства Грузии Ираклий Чиковани.
По его словам, для визитеров из этих стран установлены следующие условия – они должны прилететь прямым рейсом и по прибытии заполнить специальную электронную анкету, в которой должны указать историю путешествий за последние 14 дней, где именно будут находиться в Грузии и контактные телефоны, пишет Sputnik-Georgia.
«С пятью из тех стран, которые открыли границу для Грузии, решением межправительственного координационного совета, Грузия также без всяких условий откроет границу. Это Германия, Франция, Латвия, Литва и Эстония», – заявил Чиковани.
Пока граница Грузии остается закрытой для Австрии, Бельгии, Мальты, Болгарии, Дании, Норвегии, Чехии, Словакии, Финляндии, Швейцарии и Венгрии.
При этом пресс-спикер не уточнил, с какого времени Грузия начнет принимать визитеров из этих стран.
Ранее Евросоюз опубликовал список безопасных стран, туристам из которых открыт доступ в ЕС. Армения не вошла в список, в него попали Грузия, Алжир, Австралия, Канада, Япония, Черногория, Марокко, Новая Зеландия, Руанда, Сербия, Южная Корея, Таиланд, Тунис и Уругвай.
Власти Грузии планировали возобновить регулярные международные авиарейсы с 1 июля, однако из-за ухудшения ситуации с коронавирусом в разных странах мира, эту дату перенесли на конец июля. По состоянию на 8 июля, в Грузии выявлено 963 случая коронавируса, 15 человек умерли.