Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ստորագրել է երկրի Գերագույն խորհրդի կայացրած որոշումը Ստամբուլի Սուրբ Սոֆիա տաճարը թանգարանից մզկիթի վերածելու մասին։ Այս մասին հայտնում է թուրքական Hurriyet պարբերականը։
Տաճարն ուներ թանգարանի կարգավիճակ, որը ստացել էր 1934 թվականին։ 2020-ի հուլիսի 2-ին Թուրքիայի բարձրագույն վարչական դատարանը՝ Գերագույն խորհուրդը, անցկացրել էր նիստ 1934-ի որոշման հակաիրավական լինելու հարցով։ Դատարանի որոշումը հրապարակվել է հուլիսի 10-ին։
Քրիստոնյա աշխարհը Թուրքիային քննադատում է այս որոշման համար։ Թուրքիայում հունաց պատրիարքը դեմ է արտահայտվել տաճարը մզկիթի վերածելուն՝ ընդգծելով, որ դա ամբողջ քրիստոնյա աշխարհում հակաիսլամական տրամադրություններ կստեղծի։ Պոլսո Հայոց պատրիարք Սահակ Մաշալյանն այլ տեսակետ ունի․ նրա խոսքով՝ իսլամական և քրիստոնյա աշխարհը կարող են կիսել տաճարը՝ որպես մեկ կրոնական վայր․ «մի՞թե մեկ Աստծուն չենք պաշտում», – գրել էր նա թվիթերում։
Նախկինում Թուրքիան նույնպես փորձել է քրիստոնեական տաճարն իսլամական սրբատեղի վերածել։ Դեռ 2005-ին այն ձախողվել էր Թուրքիայի Պետական խորհրդի որոշմամբ։ Տաճարը կառուցվել է 537 թվականին՝ բյուզանդական կասրության օրոք։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган 10 июля подписал указ о превращении знаменитого собора Святой Софии в мечеть. Об этом он сообщил в своем микроблоге в Twitter и разместил фотографию указа.
«Открыть Айя Софию для богослужений», – говорится в документе.
Теперь в здании собора ежедневно будут совершать намаз, и доступ туристов в здание древнего византийского храма будет существенно ограничен, чтобы не мешать верующим.
Дискуссия вокруг будущего собора Святой Софии в Стамбуле развернулась в очередной раз после того, как 29 мая, в очередную годовщину падения Константинополя, в этом храме состоялось чтение Корана. Спустя неделю президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган поручил изучить возможность превращения Софии в мечеть. В свою очередь армянский патриарх Турции Саак II предложил, чтобы собор Святой Софии стал местом молитвы как для христиан, так и для мусульман. Против превращения Софии в мечеть высказывались представители Православных церквей и высокопоставленные дипломаты, в том числе госсекретарь США Майк Помпео.