Ստամբուլի Սբ Սոֆիայի տաճարին մզկիթի կարգավիճակ տալու որոշումը կբարդացնի Թուրքիայի քրիստոնյաների և Եվրոպայի մահմեդականների կյանքը, ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Թուրքիայի քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության անդամ, Մեջլիսի հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը։
«Տխուր օր քրիստոնյաների և բոլոր նրանց համար, ովքեր հավատում են բազմակարծություն ունեցող Թուրքիային: Սուրբ Սոֆիային մզկիթի կարգավիճակ վերադարձնելը կբարդացնի տեղի քրիստոնյաների և Եվրոպայի մահմեդականների կյանքը: Սուրբ Սոֆիան մեր հարուստ պատմության խորհրդանիշն էր: Դրա գմբեթը մեծ էր ու կբավականացներ բոլորիս»,- գրել է նա:
Հուլիսի 10-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հրամանագիր է ստորագրել տաճարը մզկիթի վերածելու մասին։ Ավելի վաղ երկրի Պետական խորհուրդը չեղարկել է Սբ Սոֆիայի տաճարը թանգարանի վերածելու մասին` 1934 թվականին ընդունված որոշումը։

Turkish Armenian lawmaker Garo Paylan has said that the conversion of Hagia Sophia into a mosque in Istanbul will make life more difficult for Christians in Turkey and for Muslims in Europe.
"A sad day for Christians & for all who believe in a pluralist Turkey," Paylan said on social media after Turkey's President Recep Tayyip Erdogan announced the decision after a court annulled the site's museum status.
"Hagia Sophia was a symbol of our rich history. Its dome was big enough for all."
Built 1,500 years ago as an Orthodox Christian cathedral, Hagia Sophia was converted into a mosque after the Ottoman conquest in 1453.
In 1934 it became a museum and is now a Unesco World Heritage site. Now, once again, it will be a mosque.