ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը The Washington Post-ին տված հարցազրույցում առաջին անգամ խոստովանել է, որ 2018-ին հրահանգել է գաղտնի կիբերհարձակում սկսել որպես «թրոլլերի գործարան» (ինտերնետում ֆեյքեր, տրոլինգ ու կազմակերպված տեղեկատվական գործողություններ կատարող կառույց) հայտնի ռուսական Ինտերնետ հետազոտությունների գործակալության վրա։
Պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե արդյոք ինքն է արտոնել կիբերհարձակումը՝ Թրամփն ասել է․ «Դա ճիշտ է»։
Ըստ թերթի, նշված գործակալությունը 2016-ին ու 2018-ին միջամտել էր ԱՄՆ ընտրություններին՝ տեղեկատվական գրոհներ կատարելով։
Թրամփը նշել է, որ նախորդ նախագահ Բարաք Օբաման իմացել է ռուսական գործակալության գործունեության մասին, սակայն միջոցներ չի ձեռնարկել՝ հուսալով, որ ընտրություններում կհաղթի Դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչ Հիլարի Քլինթոնը։
Թրամփը պարզաբանել է, որ հրահանգ է տվել գրոհ սկսել ընտրություններին ՌԴ միջամտության մասին հետախուզության տվյալների հիման վրա՝ հարված հասցնելով դրա կիբերնետիկ հնարավորություններին։
Սանկտ Պետերբուրգում գործող Ինետրնետ հետազոտությունների գործակալությունը համարվում է այն ընկերություններից մեկը, որն ազդում է հասարակական կարծիքի վրա սոցցանցերում՝ ի շահ Կրեմլի։ ՌԴ իշխանությունները բազմիսց են հերքել իրենց միջամտությունն ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին 2016-ին։ ԱՄՆ հատուկ դատախազ Ռոբերտ Մյուլլերի հետաքննությունն այդ հարցի շուրջ ավարտվել է 2019-ի մարտին։ Նա հայտնել էր նախընտրական արշավին միջամտելու ՌԴ ներկայացուցիչների որոշ փորձերի մասին, սակայն, ոչ մի ապացույց չներկայացրեց, որ Թրամփի նախընտրական շտաբի և ռուսական կողմի միջև գործարք է եղել։

11 Июль 2020 - 09:18 AMT
Президент США Дональд Трамп впервые признал, что в 2018 году дал указание начать скрытую кибератаку на российское Агентство интернет-исследований, также известное как «фабрика троллей». Об этом он заявил в интервью The Washington Post.
Агентство интернет-исследований из Санкт-Петербурга занимается дезинформацией, формированием общественного мнения, в частности дискредитацией российской оппозиции. Является одной из компаний, которые воздействуют на общественное мнение в социальных сетях в интересах Кремля. Фирму связывают со структурами российского бизнесмена Евгения Пригожина, известного как «повар Путина».
Отвечая на вопрос ведущего, санкционировал ли он кибератаку, Трамп сказал: «Это верно». По словам Трампа, кибератака являлась лишь одним из элементов политики американских властей в отношении РФ.
Трамп заявил, что экс-президент Барак Обама знал о деятельности российского агентства, однако не предпринимал мер, рассчитывая, что на выборах победит кандидат от Демократической партии Хиллари Клинтон. По словам Трампа, он дал указание начать атаку на основе данных разведки о вмешательстве России в выборы, нанося удар по ее кибернетическим возможностям.
«И мы остановили это», – сказал он.
По данным издания, Агентство интернет-исследований было в России лидером распространения информации, которая квалифицировалась как вмешательство в президентские выборы в США в 2016 году. Эта деятельность агентства была продолжена на промежуточных выборах 2018 года.