ԱՄՆ պետական դեպարտամենտը հիասթափված է Սբ Սոֆիայի տաճարի կարգավիճակի փոփոխության վերաբերյալ թուրքական կառավարության որոշմամբ, փոխանցում է The Hills-ը։
Պետդեպարտամենտի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է՝ ակնկալում են տեղեկանալ Սբ Սոֆիայի տաճարի հետագա տնօրինման ծրագրերի մասին՝ վստահ լինելու համար, որ բոլոր այցելուների համար կապահովվի անարգել մուտք:
Իսկ Սենատի միջազգային հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ջեյմս Ռիշին և անդամ Բոբ Մենենդեսն այս որոշումը որակել են «ամբողջ աշխարհի քրիստոնյաների համար խորը վիրավորանք»։
Հուլիսի 10-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հրամանագիր է ստորագրել Ստամբուլում Սուրբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածելու մասին։ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն քննադատել է այս որոշումը։

The U.S. State Department said Friday, July 10 it is “disappointed” by Turkey’s decision to turn the Hagia Sophia, an Istanbul landmark, into a mosque, The Hill reports.
“We are disappointed by the decision by the Government of Turkey to change the status of the Hagia Sophia. This building is an important part of the ‘Historic Sites of Istanbul’ UNESCO World Heritage Site, in recognition of its rich multicultural history,” said State Department spokesperson Morgan Ortagus.
“We understand the Turkish Government remains committed to maintaining access to the Hagia Sophia for all visitors, and look forward to hearing its plans for continued stewardship of the Hagia Sophia to ensure it remains accessible without impediment for all.”