Covid-19-ի համաճարակը խափանումներ է առաջացնում առողջապահական համաշախարհային մատակարարումների շղթայում՝ դանդաղեցնելով այլ հիվանդությունների, այդ թվում՝ ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարը։ Այս մասին, CNN փոխանցմամբ, ասել է միլիարդատեր, Microsoft-ի հիմնադիր Բիլ Գեյթսը։
ՁԻԱՀ-ին նվիրված միջազգային կոնֆերանսին ելույթ ունենալիս Գեյթսը հայտնել է, որ ՄԱԿ-ի և Համաշխարհային ֆոնդի կանխատեսումներով, այդ խափանումները կարող են պատճառ դառնալ, որ միայն Աֆրիկայում համապատասխան բուժումից զրկվի 100,000 մարդ։
Նա զգուշացրել է, որ եթե դեղերը և պատվաստանյութերը շուկա մտնեն բարձր գներով և ոչ թե տրվեն նրանց, ովքեր ունեն դրանց կարիքը, մարդկությունը կունենա ավելի երկար, անարդարացի և մահացու պանդեմիա։
«Մեզ անհրաժեշտ են առաջնորդներ՝ հավասարության հիմքի վրա հատկացումներ անելու բարդ որոշումներ կայացնելու նպատակով»,- ասել է նա։

The Covid-19 pandemic is starting to cause disruptions to global health care supply chains, slowing down the fight against all other diseases, including AIDS, Microsoft co-founder Bill Gates has warned, according to CNN.
Gates, speaking at the International Aids Conference on Saturday, July 11, cited projections by the both the United Nations and the Global Fund that these disruptions could prevent hundreds of thousands of people from getting the treatments they need in Sub-Saharan Africa alone.
Gates said that because of the advances made by researchers to help identify those infected, along with improved diagnostic tools and progress with vaccinations, he remains optimistic that we will defeat Covid-19 and continue making strides with HIV/AIDS.
The philanthropist cautioned that if drugs and vaccines go out to the highest bidder instead of to the people and places who really need them, we will have a "longer, more unjust, deadlier pandemic."
"We need leaders to make these hard decisions about distributing based on equity not just on market-driven factors" Gates said.