Հուլիսի 12-ին` ժամը 12:30-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները, հայկական կողմի համար անհասկանալի պատճառով, ՈւԱԶ մակնիշի ավտոմեքենայով Տավուշի ուղղությամբ ՀՀ պետական սահմանը խախտելու փորձ են կատարել: Այս մասին հայտնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
Հայկական կողմի նախազգուշացումից հետո ադրբեջանցի զինծառայողները, թողնելով ավտոմեքենան, վերադարձել են իրենց դիրք: Ժամը 13:45-ին ադրբեջանի զինծառայողները կրկնել են հայկական զինված ուժերի սահմանային դիրքը գրավելու փորձը, կիրառելով հրետանային կրակ, սակայն ճնշվել են հայկական կողմից և, կորուստներ կրելով, հետ շպրտվել: Հայկական կողմից կորուստներ չկան:
Ստեփանյանը հայտնել է PanARMENIAN.Net-ին, որ ադրբեջանական ՈՒԱԶ-ն այրվել է միջդիրքային տարածքում։
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, իր հերթին, հայտնում է, որ Տավուշի (Թովուզի) ուղղությամբ մարտեր են, ունեն 2 զոհ և 5 վիրավոր։

12 Июль 2020 - 13:44 AMT
Азербайджанские военнослужащие попытались 12 июля пересечь государственную границу Армении на автомобиле, а также захватить армянский опорный пункт. Об этом сообщила пресс-секретарь Минобороны РА Шушан Степанян.
«В районе 12:30 военнослужащие ВС Азербайджана, по непонятным для нас причинам, на автомобиле УАЗ предприняли попытку нарушения государственной границы РА в направлении Тавуша. После предупреждения армянской стороны, оставив автомобиль УАЗ, военнослужащие противника возвратились на свои позиции. В 13:45 военнослужащие ВС Азербайджана, используя артиллерийский огонь, попытались захватить наш опорный пункт, но были отброшены огнем», – отметила Степанян.
По ее словам, ВС Азербайджана понесли человеческие потери․ С армянской стороны потерь нет.
При этом азербайджанская сторона сообщила о столкновениях в направлении Тавуша. В Минобороны Азербайджана заявляют, что потеряли 2 военнослужащих, еще пятеро ранены.