Երկու-երեք ժամվա դադարից հետո առավոտյան հակառակորդը վերսկսել է սադրիչ գործողությունները՝ շարունակելով հրետակոծել հայկական դիրքերի ուղղությամբ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացնում է ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
«ԶՈւ ստորաբաժանումների կողմից տրվել է համարժեք պատասխան։ Չի բացառվում հակառակորդի կորուստների ավելացում », – ասվում է գրառման մեջ։
Մեկ այլ գրառմամբ նա նշել է, որ հայկական զինված ուժերը կորուստներ և վիրավորներ չունեն։ Խոսնակը նշել է, որ հակառակորդի բոլոր փորձերը թիրախավորվում և չեզոքացվում են։
Խոսնակը տեղեկացրել է նաև, որ գիշերը կրակոցները պարբերաբար տարբեր ինտենսիվությամբ շարունակվել են։
«Հայկական զինված ուժերը ադրբեջանական բնակավայրերի ուղղությամբ կրակ չեն վարում։ Թիրախավորվում են միայն ադրբեջանական զինված ուժերի ինժեներական ենթակառուցվածքներն ու տեխնիկական միջոցները»,- ասվում է Ստեփանյանի այլ գրառման մեջ։
Հուլիսի 12-ին` ժամը 12:30-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողներն ՈւԱԶ-ով Տավուշի ուղղությամբ ՀՀ պետական սահմանը խախտելու փորձ էին կատարել: Հայկական կողմի նախազգուշացումից հետո ադրբեջանցի զինծառայողները, թողնելով ավտոմեքենան, վերադարձել են իրենց դիրք: Ժամը 13:45-ին ադրբեջանի զինծառայողները կրկնել են հայկական զինված ուժերի սահմանային դիրքը գրավելու փորձը, կիրառելով հրետանային կրակ, սակայն ճնշվել են հայկական կողմից և, կորուստներ կրելով, հետ շպրտվել: Հայկական կողմից կորուստներ չկան:

The Azerbaijani military on Monday, July 13 morning resumed provocations and continued to shell Armenian positions, Defense Ministry spokesperson Shushan Stepanyan said in a Facebook post.
Stepanyan said the Armenian side has retaliated and did not rule out more losses on the Azerbaijani side.
In another Facebook post, the spokeswoman revealed that the Armenian side has suffered no casualties. She said all the attempts of the rival "are targeted and neutralized."
According to her, the Armenian Armed Forces are not firing on Azerbaijani settlements, targeting only the engineering infrastructure and technical means of the Azerbaijani Armed Forces.
A group of Azerbaijani soldiers riding an UAZ vehicle attempted to cross the border to Armenia on Sunday. After the Armenian side fired warning shots, the Azerbaijani servicemen abandoned the car and returned to their position. A little more than an hour later, Stepanyan said Sunday, the Azerbaijani troops launched a second attempt to cross the border, this time using artillery fire. Stepanyan said the Azerbaijani soldiers were thwarted back to their positions, with no casualties reported on the Armenian side. Azerbaijan’s Defense Ministry has so far reported four deaths and continued shelling the Armenian positions