Սոցցանցերում ադրբեջանցիների շրջանում լայնորեն կարծիք է շրջանառվում, որ Ադրբեջանի իշխանությունները սահմանային լարվածությունն օգտագործում են երկրում սոցիալական խնդիրներից ժողովրդի ուշադրությունը շեղելու նպատակով։
Տավուշի ուղղությամբ հուլիսի 12-ի կեսօրից մարտեր են։ Հայկական կողմը ճնշել է ադրբեջանցիների գրոհի փորձը։ Կիրառվում է հրետանի, տանկ։ Ադրբեջանը հայտնել է 4 զոհի, 4 վիրավորի մասին։ Հայկական կողմը կորուստներ չունի, թեթև վիրավորվել են սահմանին մարտական հերթապահություն իրականացնող 2 ոստիկան և 3 պայմանագրային։
Մի շարք սքրինշոթեր ենք արել օգտատերերի գրառումներից:
«Կառավարությունն այնքան է մարտերի հրամանը իր քաղաքական խաղերի համար օգտագործել։ Հիմա «պատերազմը սկսվել է» լսելիս ոչ թե առաջինը ժողովրդի մտքին հայերն են գալու, այլ կառավարության հերթական հիմարեցումը»։
«Ջանքեր քաղաքական ռեյթինգի համար»։
«Սպասելի էր․․․ ամեն անգամ սոցիալական լարվածության ու ժողովրդի բողոքներից հետո կառավարությունը Ղարաբաղի խաղաքարտն է մեջտեղ բերում։ Հուսով ենք՝ ապրիլյան շոուն չի կրկնվի»։
«Երևի ուզում էին ստուգեին՝ տեսնեին, թե արդյոք ապրիլի 2-ի նման կկարողանան մոլորեցնել ժողովրդին, թե ոչ: Ու 1 ժամ առաջ ստեղծված իրարանցումը ցույց է տալիս, որ հնարավոր է։ Ինչ լինում է՝ լինում է աղքատ երեխաների հետ»:
«Եվս մեկ մարտավարություն հասարակության կարծիքը շեղելու համար, մեր երեխաների արյունը կրկին հոսում է։ Հետ վերցնող լինեիք մինչև հիմա վերցրել էիք»։
«Թատրոնը սկսվեց, տուժողը աղքատ տղան է»։
«Անպետքները չեն կարողանում վիրուսի հարցերը լուծել, էլի պատերազմի խաղաքարտն են գործարկում»:
Ադրբեջանում սոցիալական խնդիրներ ստեղծել է կորոնավիրուսի ճգնաժամը։ Բացի այն, որ հիվանդանոցները գրեթե լիքն են Covid-19-ով հիվանդներով, երկրում մահացել է 300-ից ավելի մարդ, կարանտինային ռեժիմը խստացվել է, պանդեմիայի պատճառով նավթային տնտեսական ճգնաժամ է։
Կորոնավիրուսի ստեղծած խնդիրներից բացի, կա նաև ջրի խնդրի լուրջ պակաս։ Կուր գետի չորանալու պատճառով Ադրբեջանի տարածքում կա ոռոգման ջրի, իսկ որոշ տարածքներում էլ՝ նաև խմելու ջրի դեֆիցիտ։ Բազմաթիվ ադրբեջանցիներ բողոքի ցույցեր են անում՝ պահանջելով ջրի խնդրի լուծում։
Ադրբեջանական ընդդիմադիր «Մեյդան» լրատվականի խմբագիր Հեբիբ Աբդուլլաևը հուլիսի 12-ին ֆեյսբուքում գրել էր, որ Գորանբոյի ուղղությամբ կրակ է բացել ադրբեջանական կողմը, իսկ սահմանի ամբողջ երկայնքով հայտարարված է առաջին աստիճանի մարտական պատրաստության վիճակ։

Azerbaijani social media users have been actively debating the opinion that the nation's authorities are using border tensions to divert people's attention from social problems inside the country.
On July 12, Azerbaijan launched two failed infiltration attempts on the border with Armenia whose troops immediately identified the saboteurs and thwarted them back to their positions. Since the next morning, the Azerbaijani military has been firing on the Armenian positions, also using large caliber grenade launchers and combat drones to target civilian homes in several border settlements. Two servicemen of the Armenian army have been killed, and two police officers and three contract soldiers have sustained slight injuries, while Azerbaijan has reported 11 deaths.
Some of the screenshots of posts by social media users in Azerbaijan are translated below:
"The government has been using battle orders for its political games so much. When hearing "the war has started", it is not the Armenians who come to the people's minds first, but another trick by the government."
"Efforts for political rating".
"The theater is on, the victim is the poor boy."
"The useless are unable to handle the virus and are again playing the war card."
"Another tactic to divert public opinion, our children's blood is flowing again. If you could take [Karabakh], you would have taken it long ago."
The coronavirus pandemic has created a string of social problems in Azerbaijan. Hospitals are almost full of Covid-19 patients, more than 300 people have died in the country, lockdown measures have been tightened. Also, the country is dealing with an oil and economic crisis due to the pandemic.
Water shortage is another problem that the Azerbaijani society is facing. Kura River, one of the main waterways of the country, has recently become significantly shallow. The residents of local communities say there is so little water in the river that you can see the bottom.