Հուլիսի 13-ին առաջին անգամ մարտական պայմաններում կիրառվել է հայկական արտադրության մարտական անօդաչու թռչող սարք: Այս մասին հայտնում է ՊՆ մամուլի նախկին խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Նա գրառմանը կցել է ավելի վաղ հրապարակված «Գիշերային պատժիչ գործողություններ» տեսանյութը։
«Փայլուն արդյունքներ գրանցեցին: Կարծես նրանց հարվածի զոհ են դառել բարձրաստիճան զինվորականներ»,- գրել է նա:
Ադրբեջանը պաշտոնապես հայտնել է 11 սպանվածի և 4 վիրավորի մասին: Սպանվածներից երկուսը բարձրաստիճան զինվորականներ են՝ 3-րդ բանակային կորպուսի շտաբի պետը և նույն կորպուսի հրետանու պետը։
Տավուշում բախումների հետևանքով հայկական կողմը 2 զոհ ունի և 5 վիրավոր։
Հուլիսի 12-ից հայ-ադրբեջանական սահմանին ռազմական գործողություններ են ընթանում, որոնք հրահրել է Ադրբեջանը: Բոլոր հրետակոծությունները թիրախավորվում են ՀՀ ԶՈւ կրակով և լռեցվում: Ադրբեջանական ԶՈւ-ն նաև ականակոծել է Չինարին, ապա՝ ԱԹՍ կիրառել Բերդի ուղղությամբ: Տուժածներ չկան։

13 июля в ходе столкновений на армяно-азербайджанской границе ВС Армении впервые применили ударный беспилотник собственного производства.
Об этом сообщил в Facebook бывший пресс-секретарь минобороны Армении Арцрун Ованнисян, координирующий работу со СМИ открытого в Иджеване кризисного информационного центра.
«Кажется, высокопоставленные военные стали жертвой их удара», – написал он.
13 июля ударом армянской стороны были убиты генерал-майор Полад Гашимов и полковник Ильгар Мирзоев – начальник штаба 3-го корпуса азербайджанской армии, и начальник артиллерии того же корпуса.
Всего в ходе столкновений, начавшихся 12 июля, убито минимум 11 азербайджанских военнослужащих, четверо ранены. ВС Армении потеряли убитыми двоих военнослужащих, ранены три солдата-сверхсрочника и двое полицейских.
Столкновения начались после попытки азербайджанских военнослужащих проникнуть на территорию Армении. В ходе боев Азербайджан нанес удары по гражданской инфраструктуре и жилым домам армянской деревни Чинари и города Берд.