Սահմաններին հարաբերական անդորրի հաստատումն արձանագրող ԵԱՀԿ Միսկի խմբի համանախագահների հուլիսի 15-ի հայտարարությունից հետո՝ հուլիսի 16-ին, Ադրբեջանը խախտել է մարտական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ առավել վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը։ Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳՆ-ն։
Դրանում նշվում է, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն իր իսկ անհեռատես քաղաքականության հետևանքով հայտնվել է փակուղում և այժմ ձեռնարկում է արկածախնդիր և ոչ կշռադատված քայլեր, որոնց համար պատասխան է տալու նաև սեփական ժողովրդի առջև։
ԱԳ նախարարը մշտական կապի մեջ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հետ: Ստեղծված իրավիճակում հրամայական են հրադադարի անվերապահ և լիակատար վերականգնման, պահպանման և ամրապնդման ջանքերը:
«Հուլիսի 16-ի վաղ առավոտյան ադրբեջանական զինված ուժերը գրոհային խմբերի միջոցով վերսկսել են գործողություններ ՀՀ պետական սահմանի ուղղությամբ՝ Տավուշի մարզի Մովսես և Այգեպար գյուղերի հատվածում, որն ուղեկցվել է ականանետների և հրանոթների կիրառմամբ:
ՀՀ ԶՈւ կողմից համարժեք պատասխանից հետո ադրբեջանական ուժերը կորուստներով հետ են մղվել: Հաջողություն չարձանագրելով մարտի դաշտում՝ ադրբեջանական ստորաբաժանումներն անցել են Այգեպար և Մովսես գյուղերի հրետակոծման՝ հանցավոր կերպով թիրախավորելով քաղաքացիական ենթակառուցվածքները և բնակչությունը»,- գրված է հայտարարության մեջ։
Հուլիսի 16-ի վաղ առավոտյան ադրբեջանական կողմը դիվերսիայի փորձ է արել և հետ շպրտվել, այնուհետև սկսել է հրետակոծել Այգեպար և Մովսես գյուղերը։

Azerbaijan, by escalating the situation on the border, is violating an earlier arrangement on the cessation of hostilities, after a July 15 statement by the OSCE Minsk Group co-chairs on the establishment of relative calm on the border, Armenian Foreign ministry spokeswoman Anna Naghdalyan said Thursday, July 16.
In the wee hours of July 16, around 100 Azerbaijani troops launched an infiltration attempt, but were thwarted back to their posts after suffering major losses. Several hours later, they began to shell Armenian villages, damaging as many as 10 houses overnight.
"As a result of its short-sighted policy, the military-political leadership of Azerbaijan has reached an impasse and is now resorting to perilous, ill-conceived steps for which it will bear responsibility also before its own people," Naghdalyan said.
"The Foreign Minister is in constant contact with the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. In the present situation the efforts aimed at unconditional, complete restoration, preservation and strengthening of the ceasefire are imperative."