Ադրբեջանի ՊՆ-ն սպառնացել է հարվածել Մեծամորի ատոմակայանին։
«Հայկական կողմը չպետք է մոռանա, որ նորագույն հրթիռները, որոնք մեր բանակի զինանոցում են, կարող են մեծագույն ճշգրտությամբ խոցել Մեծամորի ԱԷԿ-ը, ինչը ՀՀ-ի համար մեծ աղետ կդառնա»,- ասել է երկրի ՊՆ մամուլի խոսնակ Վագըֆ Դարգյահլըն, հայտնում է Azerbaycan24-ը։
Դրանից ավելի վաղ նա պատասխանում էր Մինգեչաուրը խոցելու սպառնալիքի մասին հարցին՝ նշելով, որ ռելիեֆն ու ՀՕՊ-ը դա թույլ չեն տա։ Ում էր նա հակադարձում, սակայն, հասկանալի չէ․ հայկական կողմը նման սպառնալիք չի հնչեցրել։
Մեծամորի ատոմակայանը մոտ է հայ-թուրքական սահմանին։
Տարածաշրջանի քամու վարդում գերակշռում են հյուսիսային և հյուսիս-արևելյան քամիները, այսինքն՝ հիմնականում օդը շարժվում է դեպի հարավ ու հարավ-արևմուտք՝ Թուրքիայի տարածք։

Азербайджан пригрозил ударом по армянской атомной электростанции в городе Мецамор.
«Армянская сторона не должна забывать, что новейшие ракетные системы, находящиеся на вооружении нашей армии, позволяют с высокой точностью поразить АЭС «Мецамор», что может привести к большой катастрофе для Армении», – заявил начальник пресс-службы Министерства обороны Азербайджана Вагиф Даргяхлы, сообщает Azerbaycan24.
До этого Даргяхлы говорил о возможной атаке армян на Мингечаурское водохранилище, уверяя, что рельеф и ПВО не позволят этого. Кому отвечал азербайджанский военный, однако, неизвестно: армянская сторона ударом по водохранилищу не угрожала.
Мецамор находится в нескольких километрах от армяно-турецкой границы. АЭС является одним из основных источников электроэнергии Армении.