Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը հայտարարել է, որ Հայաստանը «անպայման պետք է վճարի» հայ-ադրբեջանական բախումների և ադրբեջանցի զոհված զինծառայողների համար, փոխանցում է Al Monitor-ը։
Նա նաև նշել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մեծ «ուշադրությամբ հետևում է» սահմանային զարգացումներին և կապի մեջ է ադրբեջանցի իր գործընկեր Իլհամ Ալիևի հետ։
«Ադրբեջանաբնակ թուրքի ցավը մեր ցավն է։ Ուզում ենք ձեզ ասել, որ ցանկացած դժվարություն, որ դուք զգում եք այնտեղ (Ադրբեջանում), մենք էլ շատ խորությամբ զգում ենք այստեղ (Թուրքիայում)։ Մեր ադրբեջանցի եղբայրների արյունն առանց վրեժի չի մնա»,- հայտարարել է նա։

17 Июль 2020 - 12:47 AMT
Министр национальной обороны Турции Хулуси Акар заявил, что Армения «обязательно ответит за армяно-азербайджанские столкновения и азербайджанские потери». Об этом он заявил на встрече с азербайджанской делегацией, возглавляемой заместителем министра обороны Рамизом Тахировым в Анкаре.
По словам Акара, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган провел телефонный разговор с азербайджанском коллегой Ильхамом Алиевым и «очень внимательно следит за развитием событий», пишет Al Monitor.
«Боль Азербайджана – наша боль. Мы хотим, чтобы вы знали, что любые трудности, которые вы чувствуете там (в Азербайджане), ощущаются здесь (в Турции) очень глубоко. Кровь наших азербайджанских братьев не останется неотомщенной», – подчеркнул турецкий министр.