Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ուժային լուծում գոյություն չունի, և խաղաղ բանակցությունները չունեն այլընտրանք, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ նման մոտեցումը համապատասխանում է տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների շահերին։
Փաշինյանը Մինսկում մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին: Վերջինիս մասնակցել են նաև Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը, Բելառուսի վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոն, Ղազախստանի վարչապետ Ասկար Մամինը, Ղրղզստանի կառավարության ղեկավար Կուբատբեկ Բորոնովը, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը:
«Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը, որն ուղղված է տարածաշրջանում լարվածության սրմանը, ոչ մի տեղ չի տանում: Նա չի կարողանա կոտրել մեր ժողովրդի վճռականությունը և ստիպել մեզ չհիմնավորված և միակողմանի զիջումների գնալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում»,-ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետը նշել է, որ Ադրբեջանն անտեսել է համավարակի շրջանում զինված բախումների դադարեցման բազմաթիվ կոչերը, այդ թվում՝ ապրիլի 14-ի Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի համատեղ հայտարարությունը և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի մարտի 23-ի հայտարարությունը։ Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանի զինված ուժերը չէին կարող չպատասխանել Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններին:

Azerbaijan's aggressive policy will not force Armenia to make unjustified and unilateral concessions in the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said in his speech at a meeting of the Eurasian Intergovernmental Council in Minsk Friday, July 17.
"Azerbaijan, ignoring the numerous calls for an end to armed conflicts amid the pandemic, including those reflected in the Joint Statement of the members of the Supreme Eurasian Economic Council on April 14, and the statement of the UN Secretary General on March 23, launched a military on the Armenian border," Pashinyan told colleagues in the Belarusian capital.
"The Armenian armed forces could not but react to Azerbaijan's provocations, which unfortunately continue to this day, contributing to the continued tension and unpredictability of the situation."
Pashinyan said Azerbaijan's aggressive policy aimed at escalating tension in the region is leading nowhere.
"There is no military solution to the conflict, and there is no alternative to peace negotiations, which meets the interests of all the peoples of our region," Pashinyan added.