Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ուժային լուծում գոյություն չունի, և խաղաղ բանակցությունները չունեն այլընտրանք, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ նման մոտեցումը համապատասխանում է տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների շահերին։
Փաշինյանը Մինսկում մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին: Վերջինիս մասնակցել են նաև Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը, Բելառուսի վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոն, Ղազախստանի վարչապետ Ասկար Մամինը, Ղրղզստանի կառավարության ղեկավար Կուբատբեկ Բորոնովը, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը:
«Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը, որն ուղղված է տարածաշրջանում լարվածության սրմանը, ոչ մի տեղ չի տանում: Նա չի կարողանա կոտրել մեր ժողովրդի վճռականությունը և ստիպել մեզ չհիմնավորված և միակողմանի զիջումների գնալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում»,-ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետը նշել է, որ Ադրբեջանն անտեսել է համավարակի շրջանում զինված բախումների դադարեցման բազմաթիվ կոչերը, այդ թվում՝ ապրիլի 14-ի Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի համատեղ հայտարարությունը և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի մարտի 23-ի հայտարարությունը։ Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանի զինված ուժերը չէին կարող չպատասխանել Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններին:

17 Июль 2020 - 14:23 AMT
Агрессивная политика Азербайджана не сможет заставить Армению пойти на необоснованные и односторонние уступки в урегулировании нагорно-карабахского конфликта. Об этом заявил находящийся с рабочим визитом в Минске премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе своего выступления на очередном заседании Евразийского межправительственного совета.
«Азербайджан игнорируя многочисленные призывы к прекращению вооруженных конфликтов в условиях пандемии, в том числе, отраженные в Совместном заявлении членов Высшего Евразийского экономического совета от 14 апреля, и заявлении Генерального секретаря ООН от 23 марта, предпринял военные действия в северо-восточном направлении границы Армении. Вооруженные силы Армении не могли не отреагировать на эти провокационные действия Азербайджана. К несчастью, провокации продолжаются по сей день, способствуя сохранению напряженности и непредсказуемости ситуации.
Агрессивная политика Азербайджана, направленная на эскалацию напряженности в регионе, ведет в никуда. Она не сможет сломить решимость нашего народа и заставить нас пойти на необоснованные и односторонние уступки в урегулировании нагорно-карабахского конфликта. Силового решения конфликта не существует, и нет никакой альтернативы мирным переговорам, что отвечает интересам всех народов нашего региона», – заявил Пашинян.
Он отметил, что в условиях пандемии и вызванного ею экономического кризиса особенно важно сохранение мира и прекращение вооруженных конфликтов.