ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը զրուցել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի նախագահ Գեորգի Ծերեթելիի հետ, ում ներկայացրել է Տավուշում Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի մանրամասները, խաղաղ բնակչության, տների եւ մանկապարտեզների հրետակոծումը, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից Մեծամորի ատոմակայանը ռմբակոծելու պաշտոնական սպառնալիքը:
Արարատ Միրզոյանը ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի ուշադրությունն է հրավիրել նաև Թուրքիայից հնչող հայտարարություններին՝ նշելով, որ դրանք ապակայունացման վտանգ են ներկայացնում ողջ տարածաշրջանի համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահը վերահաստատել է իրավիճակը խաղաղ կերպով հաղթահարելու ՀՀ իշխանությունների պատրաստակամությունը և հավելել է, որ հայկական կողմը շարունակելու է գործի դնել բոլոր միջոցները՝ ՀՀ քաղաքացիների ֆիզիկական անվտանգությունը ապահովելու նպատակով:
Հուլիսի 15-ին իրավիճակը սահմանին համեմատաբար հանգիստ է եղել, սակայն հուլիսի 15-16-ի լույս գիշերը, խախտելով կրակի դադարեցման մասին պայմանավորվածությունը, շուրջ 100 ադրբեջանցի զինծառայող փորձել է գրավել «Անկախ դիրքը» և ետ շպրտվել։ Նույն գիշերը ժամեր շարունակ հրետակոծել և ԱԹՍ-ներով թիրախավորել է խաղաղ բնակատեղիները։ Ցերեկը հակառակորդի անօդաչու սարքի կիրառումից վիրավորվել է Չինարի գյուղի բնակիչ։ Հուլիսի 17-ին իրավիճակը հարաբերական հանգիստ է

President of the Armenian parliament Ararat Mirzoyan has communicated the details of Azerbaijan's aggression on the border with Armenia to the President of the OSCE Parliamentary Assembly, George Tsereteli.
According to a press release from Friday, July 17, Mirzoyan has briefed Tsereteli about Azerbaijan's shelling of civilian infrastructure and homes, kindergartens, as well as its threat to strike the Metsamor nuclear power plant in Armenia.
Mirzoyan also drew the OSCE official's attention to statements coming from Turkey, which he said pose a threat of destabilization for the entire region.
The President of the National Assembly confirmed Armenia's willingness to settle the conflict peacefully and added that the Armenian side is ready to make every effort to ensure the security of the Armenian citizens.