Գերմանիայի Մյունխեն քաղաքի Օդեոնսպլաց հրապարակում հայերը բողոքի ակցիան են իրականացրել՝ ուղղված ադրբեջանական ագրեսիայի դեմ և միջազգային հանրության կողմից անհրաժեշտ գնատականի պահանջով։ Հավաքն արտոնված է, հայտնում է Aysor.am-ը։
Հրապարակում նաև սակավաթիվ ադրբեջանցիներ են եղել։
Հուլիսի 17-ին Լոնդոնի կենտրոնում ՀՀ դեսպանատան մոտ ցույց անցկացնող ադրբեջանցիների և հայերի միջև բախում էր տեղի ունեցել։
Հուլիսի 15-ին իրավիճակը սահմանին համեմատաբար հանգիստ է եղել, սակայն հուլիսի 15-16-ի լույս գիշերը, խախտելով կրակի դադարեցման մասին պայմանավորվածությունը, մոտ 100 ադրբեջանցի զինծառայող փորձել է գրավել «Անկախ» դիրքը և հետ շպրտվել։ Նույն գիշերը ժամեր շարունակ հրետակոծել և ԱԹՍ-ներով թիրախավորել է խաղաղ բնակատեղիները։ Ցերեկը հակառակորդի անօդաչու սարքի կիրառումից վիրավորվել է Չինարի գյուղի բնակիչ։ Հուլիսի 17-ին և 18-ին հարաբերական հանգիստ վիճակը պահպանվում է։

18 Июль 2020 - 14:03 AMT
Армяне в Мюнхене провели акцию протеста с целью сообщить о проводимой Азербайджаном политике и обострении ситуации на армяно-азербайджанской границе. Участники получили разрешение на акцию, пишет Aysor.am.
Проводящие акцию армяне пели патриотические песни, скандировали такие лозунги, как: «Свободная, независимая Армения», «Хотим мира без оружия» и пр. На площади Одеонсплац, где проходили акции, были также азербайджанцы.
17 июля в Лондоне произошла драка между армянами и проводящими у посольства Армении акцию азербайджанцами.
С 12 по 16 июля на армяно-азербайджанской госгранице шли боевые действия, спровоцированные Азербайджаном. Армянская сторона понесла 4 потери, с азербайджанской стороны известно о 12-ти, при этом Баку признал гибель генерала и полковника в столкновениях. Вооруженные силы Азербайджана обстреляли армянские селения Чинари, Айгепар, Неркин Кармирахпюр и город Берд. 17 и 18 июля сотиация относительно спокойная.