Հայ-ադրբեջանական սահմանին հուլիսի 19-ի լույս 20-ի գիշերը հարաբերական անդորր է պահպանվել, այժմ ևս սահմանին հանգիստ է, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է պաշտպանության նախարարության խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
Նա նշել է, որ հակառակորդը սահմանի առանձին հատվածներում հրաձգային զինատեսակներից խախտել է կրակի դադարեցման ռեժիմը 9 անգամ` հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով մոտ 137 կրակոց:
«Ճամբարակի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերի ուղղությամբ կրակի դադարեցման ռեժիմը խախտվել է 2 անգամ, ընդ որում, հակառակորդը կիրառել է ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետ։ Հայկական կողմի պատասխան կրակով հակառակորդը լռեցվել է։ Չինարի, Ներքին Կարմիրաղբյուր, Բերքաբեր, Բերդավան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքեր՝ ոչ նպատակային կրակ է վարվել 4 անգամ։ Հայկական կողմից պատասխան կրակ չի եղել»,-գրել է Ստեփանյանը։
Նա նշել է նաև, որ Խնձորուտի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերին ոչ նպատակային կրակ է վարվել 2 անգամ, հայկական կողմից պատասխան կրակ չի եղել։ Պարույր Սևակի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերի ուղղությամբ մեկ անգամ են կրակել, հայկական կողմի պատասխան կրակով հակառակորդը լռեցվել է։
Հուլիսի 12-ից հայ-ադրբեջանական սահմանին ռազմական գործողություններ են ընթացել, որոնք հրահրել է Ադրբեջանը: Բոլոր հրետակոծությունները թիրախավորվվել են ՀՀ ԶՈւ կրակով և լռեցվել: Հայկական կողմը 4 զոհ ունի, Ադրբեջանից հայտնի է 12-ի մասին: Ադրբեջանական ԶՈւ-ն նաև ականակոծել է Չինարին, Այգեպարը, Ներքին Կարմիրաղբյուրը, հրետակոծության ենթարկել նաև Բերդ քաղաքը: Վերջին օրերին սահմանին հարաբերականորեն հանգիստ է։

20 Июль 2020 - 06:40 AMT
На армяно-азербайджанской границе в ночь на 20 июля, а также по состоянию на утро 20 июля сохранялось относительное спокойствие. Об этом сообщила пресс-секретарь минобороны Армении Шушан Степанян.
«Противник на отдельных участках границы нарушил режим прекращения огня из различного стрелкового оружия 9 раз, произведя по армянским позициям 137 выстрелов», – отметила она.
По словам Степанян, боевые опорные пункты ВС Армении у села Чамбарак были обстреляны дважды: Азербайджан применил на этом направлении автоматический станковый гранатомет АГС-17. Однако ответный огонь армянской стороны заставил противника прекратить обстрелы.
«В направлении позиций, дислоцированных близ сел Чинари, Неркин Кармирахбюр, Беркабер, Бердаван, беспорядочный огонь велся 4 раза.
Ответного огня со стороны ВС Армении не велось. В направлении боевых позиций близ села Хндзорут бесцельный огонь велся 2 раза. Армянская сторона не предприняла ответных действий», – сообщила Степанян.
Режим прекращения огня в направлении армянских позиций, дислоцированных у села Паруйр Севак, был нарушен один раз. Армянская сторона ответным огнем вынудила противника прекратить обстрел, добавила пресс-секретарь.