Հայաստանում այսուհետ կթեստավորեն այն քաղաքացիներին, ում ջերմությունը 37.5 C կլինի։ Նրանք թետավորումը կարող են անցնել առողջության առաջնային պահպանման օղակում և բժշկական հաստատություններում, հայտնում է Առողջապահության նախարարությունը։
Նախկինում թեստավորում էին 38.5 C ջերմություն ունեցողներին և միևնույն ժամանակ, շնչառական հիվանդություն կամ այլ կասկածելի ախտանշաններ ունեցողներին:
Ավելացվել են նաև հետևյալ դեպքերը`
1․«Տուբերկուլոզ» ախտորոշմամբ պացիենտներ՝ նախքան բուժում սկսելը,
2․ Հեմոդիալիզ ստացող պացիենտներ և նրանց սպասարկող անձնակազմ,
3․ Փակ կազմակերպությունների (տարեցների և հաշմանդամների մասնագիտացված ցերեկային խնամքի հաստատություններ, հոգեբուժական բժշկական հաստատություններ և այլն) շահառուներ և անձնակազմ,
4․ Հանրային առողջապահական մարմինների աշխատակիցներ, որոնք իրականացնում են հետազոտություններ, նմուշառումներ, և/կամ ներգրավված են կորոնավիրուսի լաբորատոր ախտորոշմանը,
5․ Հատուկ քրեակատարողական ծառայության աշխատակիցներ, որոնք անմիջական շփում ունեն դատապարտյալների հետ:

В Армении изменен порядок тестирования на коронавирус, сообщает пресс-служба министерства здравоохранения РА.
Согласно новому указу, в поликлиниках и медицинских учреждения могут проводиться тесты на наличие коронавируса, в частности, у пациентов, у которых вместо утвержденной ранее температуры в 38.5 градусов температура поднялась до 37.5 градусов, а также при наличии дыхательных заболеваний и других подозрительных симптомов.
Тестирование на коронавирус также могут пройти:
1. пациенты с туберкулезом до начала процедуры лечения,
2. получающие гемодиализ и обслуживающий их персонал,
3. бенефициары и сотрудники закрытых учреждений, таких как дома престарелых,
4. сотрудники системы общественного здравоохранения, которые проводят исследования, отбирают пробы и (или) участвуют в лабораторной диагностике коронавируса,
5. сотрудники специальных пенитенциарных учреждений, которые напрямую контактируют с осужденными.
————
По положению на утро 20 июля, в Армении зафиксирован 34,981 подтвержденный случай коронавируса. От последствий вируса скончалось 650 человек, еще 297 зараженных – по другим причинам, вылечились 23,502 пациента.