Յուրաքանչյուր ոք, ով ցանկանում է թռչել Չինաստանի մայրցամաքային հատված, պետք է երկրի իշխանությանը տրամադրի կորոնավիրուսի բացասական թեստի մասին հավաստող ապացույց, հայտարարել է Չինաստանի քաղաքացիական ավիացիայի ղեկավարությունը, փոխանցում է CNN-ը։
Կորոնավիրուսով վարակված չլինելու մասին ապացույցը պետք է ներկայացվի թռիչքից առաջ 5 օրվա ընթացքում։
Օտարերկրացիները Չինաստան մեկնելու համար առողջական վիճակի մասին փաստաթուղթ պետք է ներկայացնեն՝ դիմելով իրենց երկրի դեսպանատներին, մինչդեռ չինացի ուղևորները պետք է QR կոդ ներկյացնեն՝ թռչելու իրավունք ստանալու համար։
Ջոնս Հոփքինսի համալսարանի տվյալներով Չինաստանում հուլիսի 21-ի դրությամբ վարակի 85,000-ից ավելի դեպք է գրանցվել։ Կորոնավիրուսն ամբողջ աշխարհում տարածվել է հենց Չինաստանից։ Առաջին վարակակիրները և կորոնավիրուսի գլխավոր օջախը երկրում Վուհան քաղաքում էին։ Այժմ երկրում վարակակիրների թիվն էականորեն նվազել է, Չինաստանը դեռ գարնանը հաղթահարել է համաճարակը։

China's Civil Aviation Authority has announced that anybody planning to board a flight to mainland China must provide authorities with proof that they tested negative within five days of their flight, CNN reported Tuesday, July 21.
Foreign travelers will need to apply for a health certificate from the Chinese embassy in the country of origin, while Chinese passengers will have to present a QR code to prove their eligibility to board the flight.
China has recorded more than 85,300 cases of Covid-19 since the novel coronavirus first emerged in the city of Wuhan late last year, according to data from Johns Hopkins University.