Ռուսաստանցի տնտեսագետ, Գլոբալիզացիայի խնդիրների ինստիտուտի հիմնադիր Միխայիլ Դելյագինը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել է, որ ռուսական լրատվամիջոցներից մեկը «իր ցանկացած գումարի դիմաց» խնդրել է մեկնաբանություն տալ, թե Հայաստանը սանձազերծել է Ադրբեջանի հետ հակամարտություն, թիրախավորել այդ երկրի նավթահանքերը։
Դելյագինը նշել է, որ իր հարցին, թե հակամարտության գոտում կոնկրետ որտեղ են գտնվում ադրբեջանական նավթահանքերը, ռուսաստանյան ԶԼՄ-ից մեկի տնտեսական բաժնի խմբագիրը պատասխանել է՝ «դե որովհետև այդպիսի է Բաքվի դիրքորոշումը»։
«Այսինքն, եթե վաղը Բաքվի դիրքորոշումն այն լինի, որ հայերի ցեղասպանությունը ռուսներն են կազմակերպել, մոսկովյան ԶՄԼ-ն փողի դիմաց ուրախությամբ պետք է հավաքի հավաստող մեկնաբանություններ»,- գրել է նա։

Russian economist, politician, publicist and editor-in-chief of the Svobodnaya Mysl magazine Mikhail Delyagin has revealed that a Russian media outlet has offered him money for declaring that Armenia has unleashed a conflict with Azerbaijan, “targeting its [Azerbaijan's] oil fields".
"To my polite question, why Armenia [started the escalation] (since Azerbaijan definitely started in February) and where exactly the Azerbaijani oil fields are positioned in the conflict zone (I used to know geography once), the editor of the economic section of the Moscow media agency replied: "Well, this is just the position of Baku"," Delyagin said on Facebook.
"This means that if Baku adopts a position that the Armenian Genocide was masterminded by the Russians, Moscow media agencies will happily collect comments confirming this for money."