Հայ-ադրբեջանական սահմանին լույս 22-ի գիշերվանից պահպանվել է հարաբերական անդորր։ Հակառակորդը հրաձգային զինատեսակներից խախտել է կրակի դադարեցման ռեժիմը 7 անգամ` հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով մոտ 20 կրակոց: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
Ջիլի մարտական դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդը կրակել է 1 անգամ, Այգեպարի՝ 2, Չափնիի 1, Պարույր Սևակի, Երասխի, Զանգակատան՝ 3 անգամ ընդհանուր:
ՊՆ խոսնակը հայտնել է նաև, որ հուլիսի 21-ի երեկոյան «Անվախ» դիրքի ուղղությամբ ադրբեջանական ԶՈւ հատուկ նշանակության ստորաբաժանման ձեռնարկած անհաջող հարձակումից հետո լրահետախուզում* է կատարվում։
*Ստեղծված իրադրության մասին առկա կարևոր, բայց հակասական տվյալների ստուգում, ինչպես նաև հակառակորդի տեղադրության, գործողությունների և մտադրությունների մասին առավել լրիվ և հավաստի տվյալների ձեռքբերումը։
Հուլիսի 21-ի՝ ժամը 22:30-ին, «Անվախ» դիրքի ուղղությամբ հակառակորդի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումը ձեռնարկել էր հերթական հարձակումը: Հայկական ԶՈւ ստորաբաժանումը հետ է մղել հակառակորդի գրոհը` պատճառելով զգալի կորուստներ։ Ըստ հայկական կողմի՝ ծուղակում մնացած ադրբեջանցի զինծառայողներ կան։

22 Июль 2020 - 06:37 AMT
На армяно-азербайджанской границе в ночь на 22 июля, а также утром 22 июля сохраняется относительное спокойствие. Об этом на своей странице в Facebook сообщила пресс-секретарь министерства обороны Армении Шушан Степанян.
Противник на отдельных участках границы нарушил режим прекращения огня из стрелкового оружия 7 раз, произведя в направлении армянских позиций порядка 20 выстрелов, отметила Степанян.
В направлении дислоцированных в Джиле боевых позиций стреляли 1 раз, в направлении Айгепара – 2 раза, Чапни – 1 раз, Паруйра Севака, Ерасха, Зангакатуна – 3 раза.
При этом, 21 июля в 22:30 подразделения специального назначения Азербайджана предприняли очередное нападение в направлении позиции «Анвах» («Бесстрашный»). Армянские ВС отбили атаку противника, нанеся ему значительные потери. По предварительным данным, кроме потерь, у спецназа противника есть и оставшиеся в ловушке военнослужащие. По словам Степанян, после предпринятой подразделением специального назначения ВС Азербайджана неудачной атаки проводится дополнительная разведка.