Twitter-ը հայտարարել է, որ խիստ միջոցներ է ձեռնարկելու միկրոբլոգում QAnon դավադրության տեսության բովանդակցության դեմ, ընդհուպ մինչև օգտատերերի և կայքերի արգելափակում, փոխանցում է BBC-ն։
QAnon-ն ԱՄՆ-ում տարածված դավադրապաշտական տեսություն է, որի համաձայն՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մերկացնելու է մանկահասակ երեխաների սեքսուալ շահագործման միջազգային սխեմա, որին ներգրավված են սատանային ծառայող Դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդները և ամերիկյան հայտնիներ։
QAnon-ը սկիզբ է առել 2017-ի հոկտեմբերին 4chan ֆորումում։ Իր գրառումները Q ստորագրող օգտատերը պնդում էր, թե հատուկ հասանելիություն ունի անվտանգության գաղտնիք պարունակող տեղեկատվությանը, ինչպես նաև անմիջական մասնակցություն՝ գաղտնի հետաքննությանը։ Շատ արագ տեսությունն իր աջակիցներին է հավաքել և մեծ թափ առել տարբեր սոցցանցերում, այդ թվում՝ Twitter-ում։
Կորոնավիրուսի օրերին Q տեսության հետևորդները վարակի մասին բազմաթիվ դավադրապաշտական և կեղծ տեղեկություններ են տարածել։

Социальная сеть Twitter объявила, что принимает «решительные меры» против конспирологического движения QAnon. Соцсеть заблокировала тысячи аккаунтов, связанных с ним, и пообещала ограничить распространение контента о движении.
Twitter сослался на политику против поведения, «которое может привести к вреду в офлайне». Представитель компании заявил, что соцсеть уже заблокировала около 7000 страниц, всего же кампания Twitter затронет 150 тысяч аккаунтов, пишет TJ.
Соцсеть ограничит распространение контента, связанного с QAnon, через поиск и тренды, а также запретит ссылки на известные страницы, относящиеся к движению.
Движение QAnon возникло в 2017 году. Пользователь под ником Q стал размещать на 4chan сообщения о том, что он якобы обладает высшим уровнем доступа к государственной тайне и знает о секретной кампании Дональда Трампа против врагов «в глубинном государстве».
Он утверждал, например, что члены Демократической партии якобы участвуют в международной схеме сексуальной эксплуатации детей. Последователи Q расшифровывали его намеки и подсказки.