ԱՄՆ Կոնգրեսի մեծամասնությունը կողմ է քվեարկել Արցախում ականազերծման աշխատանքների ֆինանսավորումը վերականգնելու մասին բանաձևին:
Նախատեսվում է Արցախում ԱՄՆ ՄԶԳ (USAID) Մարդասիրական ականազերծման ծրագիրը շարունակելու համար հատկացնել $1,400,000։ Բանաձևին կողմ է քվեարկել 186, դեմ՝ 170 կոնգրեսական: Այն հեղինակել էր հայկական ծագմամբ կոնգրեսական Ջեկի Սփիերը։
Օրինագիծը պետք է ուղարկվի Սենատի քվեարկությունը։
2020-ի մարտին ԱՄՆ-ն դադարեցրել է Արցախի ականազերծման ծրագրի ֆինանսավորումը: Որոշումը կապվում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի արտաքին քաղաքականության հետ։
2000 թվականից Արցախում ականազերծման աշխատանքներ է իրականացնում «Հալո Թրաստ» կազմակերպությունը: Դրա աշխատանքներին ներգրավված է նաև տեղի բնակչությունը։ Կազմակերպությունն ականազերծման աշխատանքներն իրականացրել է ԱՄՆ և այլ երկրների կառավարությունների ֆինանսավորմամբ, բարերարներից և դրամահավաքներից կուտակված միջոցներով։

24 Июль 2020 - 08:05 AMT
Палата представителей Конгресса США приняла резолюцию о возобновлении программы по предоставлении Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) гуманитарной помощи на разминирование.
Согласно резолюции, Арцаху будет предоставлена помощь в размере $1.4 млн. За представленную конгрессменом Джеки Спиер резолюцию проголосовали 186 конгрессменов, против – 170.
Проект должен быть отправлен в Сенат для голосования.
В марте Соединенные Штаты прекратили финансирование программы разминирования в Арцахе. Решение связано с внешней политикой президента США Дональда Трампа.
США финансируют гуманитарные программы в Арцахе с 1998 года. С 2000 года компания HALO Trust при финансировании США занимается разминированием территорий в Арцахе. Организация разминировала 62,000 акров земли в Арцахе, обезвредила 61,000 мин.