Մոսկվայում ուժայինները Ռուսաստանի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին խոստացել են, որ ադրբեջանցիների հետ միջադեպի բոլոր մասնակիցները խիստ կպատժվեն: Այդ մասին ասվել է Մոսկվայի ոստիկանապետ Իգոր Զինովևի ու ներքին գործերի նախարարւթյան գլխավոր վարչության Մոսկվայի շրջանի ոստիկանության պետի տեղակալ Վյաչեսլավ Ցուռկանի հետ հանդիպմանը։
Ուժայինները կոչ են արել համայնքի բոլոր ներկայացուցիչներին փոխանցել, որ հանցագործները քրեական պատասխանատվոթյան կենթարկվեն, և ՌԴ մայրաքաղաքի իշխանությունները ձեռնարկում են ամենախիստ միջոցները ծայրահեղական յուրաքանչյուր երևույթի դեմն առնելու՝ ընդհուպ մինչև քաղաքացիությունից զրկումը և արտաքսումը։
Հայերի միությունը կոչ է անում լինել աչալուրջ, պահպանել զսպվածություն և ողջախոհություն, չտրվել սադրանքների։ Արտակարգ իրավիճակների դեպքում կապվել ՌՀՄ թեժ գիծ՝ 8-925-304-59-71 համարներով կամ իրավապահ մարմինների հետ։
Հուլիսի 23-ի երեկոյան Մոսկվայում ադրբեջանցիները խմբով հարձակվել էին հայկական համարներով մեքենաների ու միայնակ քայլող հայերի վրա ու ծեծի ենթարկել նրանց։ Հաջորդ օրը նրանք հարձակվել են «Հայկական տուն» խանութի վրա:
Հուլիսի 24-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը կոչ է արել աշխարհի տարբեր վայրերում գտնվող հայերին ցուցաբերել զգոնություն, չտրվել որևէ սադրանքի, ադրբեջանցիների հետ կոնֆլիկտային իրավիճակներում անմիջապես կապ հաստատել տեղի իրավապահ մարմինների, հայ համայնքային կառույցների և ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցիչների հետ:

Представители Союза армян России провели встречу с руководством управлений ФСБ и МВД по Москве после того, как в ночь на 24 июля в городе произошел конфликт между представителями армянской и азербайджанской общин.
Как сообщает САР, замглавы управления ФСБ Андрей Яценко озвучил «консолидированную позицию» силовиков, пообещав, что все причастные к стычке, «будут очень и очень жестко наказаны». По его словам, вопрос находится «на личном контроле руководства страны».
«Все лица, причастные к этим, особо подчеркиваю, преступлениям, будут очень и очень жестко наказаны. Никто не уйдёт от ответственности!» – заявил он.
А начальник полиции, генерал-майор Игорь Зиновьев и заместитель начальника полиции ГУ МВД по Московмкой области генерал-майор Вячеслав Цуркан призвали довести до каждого представителя общины информацию о том, что преступники понесут уголовное наказание и власть предпринимает строжайшие меры для пресечения любых экстремистских проявлений, «вплоть до лишения гражданства и выдворения из РФ».
«Еще раз убедительно призываем всех вас быть бдительными, проявлять свойственную нам, армянам, сдержанность и благоразумие и не поддаваться на провокационные действия.
В случае возникновения нестандартных ситуаций, немедленно обращайтесь на горячую линию САР (8-925-304-59-71) или в правоохранительные органы»,- говорится в сообщении САР.