Լեհաստանը պետք է դուրս գա կանանց նկատմամբ բռնության դեմ պայքարի մասին եվրոպական համաձայնագրից, որն ավելի հայտնի է որպես Ստամբուլյան կոնվենցիա։ Այս մասին, BBC-ի փոխանցմամբ, հայտարարել է երկրի արդարադատության նախարար Զբիգնիու Զիոբրոն։
Նրա խոսքով՝ փաստաթուղթը «վնասակար» է, քանի որ պահանջում է դպրոցներում երեխաներին սովորեցնել գենդերի մասին: Նախարարը նշել է, որ վերջին տարիներին իրականացված բարեփոխումները կանանց համար բավարար պաշտպանություն են ապահովել:
Ըստ BBC-ի՝ հազարավոր կանայք բողոքի ակցիաներ են իրականացրել որոշման դեմ։ Իսկ իշխող կուսակցությունը գործակցում է կաթոլիկ եկեղեցու հետ և խոստացել է նպաստել ավանդական ընտանիքի արժեքների ընդլայնմանը։
Զիոբրոն հայտնել է, որ հուլիսի 27-ից կառավարությունը պաշտոնապես կսկսի պայմանագրից դուրս գալու գործընթացը, որը վավերացվել է 2015 թվականին:
Նրա խոսքով՝ կոնվենցիան խախտում է ծնողների իրավունքները և «գաղափարական բնույթի տարրեր» է պարունակում:
Այս կոնվենցիային Հայաստանը միացել է 2017 թվականին, սակայն այն դեռ պաշտոնապես չի վավերացվել ՀՀ-ում։ Կոնվենցիան երկիմաստ մեկնաբանություն է ստացել նաև մեր երկրում։ Հասարակության որոշ շերտեր պայքարում են դրա վավերացման դեմ։

Poland is to withdraw from a European treaty aimed at preventing violence against women, the BBC cited the country's justice minister as saying.
Zbigniew Ziobro said the document, known as the Istanbul Convention, was "harmful" because it required schools to teach children about gender.
He added that reforms introduced in the country in recent years provided sufficient protection for women.
Thousands of women have protested at the move in cities across Poland.
Ziobro said the government would formally begin the process of withdrawing from the treaty, which was ratified in 2015, on Monday, July 27.
He argued that the convention violated the rights of parents and "contains elements of an ideological nature".
The ruling Law and Justice (PiS) party and its coalition partners are closely aligned to the Catholic Church, and the government has promised to promote traditional family values.
President Andrzej Duda was re-elected earlier this month following a campaign in which he described the promotion of LGBT rights as an "ideology" more destructive than communism.