Ադրբեջանում կանցկացվեն լայնածավալ ադրբեջանա-թուրքական համատեղ մարտավարական զորավարժություններ մարտական հրաձգությամբ և երկու երկների ցամաքային զորքերի ու ռազմաօդային ուժերի մասնակցությամբ։ Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, տեղեկացնում է Haqqin.az-ը։
Զորավարժություններն անցնելու են ըստ Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև կնքված Ռազմական գործակցության մասին համաձայնագրի տարեկան ծրագրի։
Համատեղ զորավարժություններին կմասնակցեն զինծառայողներ, կներգրավվի զրահատեխնիկա, հրետանային կայանքներ և ականանետեր, ինչպես նաև ռազմական ավիացիա և երկու երկրի բանակների հակաօդային պաշտպանության միջոցներ։
Ըստ ծրագրի՝ ցամաքային զորքերի ներգրավմամբ զորավարժությունները կանցկացվեն օգոստոսի 1-5-ը Բաքվում և Նախիջևանում, իսկ ռազմական ավիացիայի մասնակցությամբ՝ հուլիսի 29-ից օգոստոսի 10-ը՝ Բաքվում, Նախիջևանում, Գյանջայում, Կյուրդամիրում և Եվլախում։

The armed forces of Turkey and Azerbaijan are set to conduct large-scale joint military exercises in Azerbaijan, the latter’s Defense Ministry said on Monday, July 27, according to Anadolu Agency.
It said land and air forces of both countries will join the military drills.
“According to the plan, exercises involving the land forces will be held from August 1 to 5 in Baku and Nakhchivan," a statement read. "Exercises with the participation of military aviation will be held from July 29 to August 10 – in Baku, Nakhchivan, Ganja, Kurdamir and Yevlakh."
The joint exercises, it added, will involve military personnel, armored vehicles, artillery mounts and mortars, as well as military aviation and air defense equipment.
The announcement comes days after a military escalation on the border between Armenia and Azerbaijan on July 12, with the latter launching several unsuccessful infiltration attempts throughout the next week. The Azerbaijani military also used artillery and combat drones to target civilian homes in several border settlements in Armenia. Five servicemen of the Armenian army were killed, while Azerbaijan reported 12 deaths.