ՌԴ Հարավային ռազմական շրջանի ավելի քան 5000 զինծառայող է մասնակցում Հյուսիսային Կովկասում և Անդրկովկասում մեկնարկած երկկողմ գումարտակային մարտավարական զորավարժություններին։
«Կովկաս-2020» լայնածավալ զորավարժությունների նախապատրաստման շրջանակում զորաշարժ է տեղի ունենում Դաղստանում, Հյուսիսային Օսիայում, Չեչնիայում, ինչպես նաև Աբխազիայում և Հարավային Օսիայում գտնվող Հարավային ռազմական շրջանի ռազմակայաններում։
Մոտոհրաձգային, տանկային և հրետանային զորամասերի գումարտակային մարտավարական խմբերը զորաշարժ են կատարել դեպի համազորային պոլիգոններ, որտեղ մարտական հրաձգությամբ ուսումնական առաջադրանքներ են կատարում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Օդային դեսանտն ապահովում են ՌՕՈւ և ՀՕՊ ինքնաթիռներն ու ուղղաթիռները։
Մարտական հրաձգության այս փուլում գործարկվելու են «Տորնադո», «Գրադ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի, «Մստա-Ս», «Գվոզդիկա», «Ակացիա» ինքնագնաց կայանքների հրետանային դիվիզիոններն ու գումարտակները։ Հետախուզական կրակային համալիրների կազմում գործարկվելու են Տ-72Բ3, Տ-90 տանկեր և ԲՄՊ-3 հետևակի մարտական մեքենաներ։
Հարավային ռազմական շրջանի զորքերի հրամանատար, բանակի գեներալ Ալեքսանդր Դվորնիկովը խնդիր է դրել իրական ժամանակի ռեժիմով ապահովել զորավարժությունների տեսահսկողությունը բոլոր տարածքներում։
Ռուսաստանի ԶՈւ Հարավային ռազմական շրջանի ենթակայության տակ է գտնվում նաև Հայաստանում տեղակայված 102–րդ ռազմակայանը։

27 Июль 2020 - 14:14 AMT
Более 5 тысяч военнослужащих Южного военного округа РФ приступили к двусторонним батальонным тактическим учениям одновременно на территории пяти регионов Северного Кавказа и Закавказья. Об этом сообщает пресс-служба ЮВО.
Маневры в рамках подготовки к масштабным учениям «Кавказ-2020» проходят в Дагестане, Северной Осетии, Чечне, а также на военных базах ЮВО в Абхазии и Южной Осетии.
Отмечается, что батальонные тактические группы мотострелковых, танковых и артиллерийских воинских частей совершили марши комбинированным способом на общевойсковые полигоны, где выполнят учебные задачи с проведением боевых стрельб.
На этапах боевой стрельбы будут задействованы артиллерийские дивизионы и батареи реактивных систем залпового огня «Торнадо», «Град», самоходных установок «Мста-С», «Гвоздика», «Акация». В составе разведывательных огневых комплексов – танки Т-72Б3, Т-90 и боевые машины пехоты БМП-3.
«Батальонные тактические учения, а также ряд специальных учений являются основой подготовки к проведению стратегического командно-штабного учения «Кавказ-2020», – заявил командующий войсками ЮВО генерал армии Александр Дворников.
Ранее президент РФ Владимир Путин поручил начать внезапную проверку войск. Проверка вооруженных сил стартовала на фоне обострившегося конфликта между Арменией и Азербайджаном. Бои на граници проходили с 12 по 16 июля.