Ամերիկահայ հայտնի գործարար Նուբար Աֆեյանի Moderna կենսատեխնոլոգիական ընկերությունը սկսել է Covid-19-ի դեմ պատվաստանյութի (mRNA-1273) փորձարկումների 3-րդ փուլը։
Ակնկալվում է, որ ԱՄՆ-ում դրանց կմասնակցի մոտ 30,000 կամավոր։ Յուրաքանչյուրը կստանա պոտենցիալ պատվաստանյութի 0,1 միլիգրամ չափաբաժին։ Որոշ մասնակիցներ կստանան պլացեբո, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Ակնկալում ենք, որ այդ փորձարկումները ցույց կտան մեր պատվաստանյութի պոտնեցիալը, որպեսզի կարողանանք հաղթահարել կորոնավիրուսի պանդեմիան»,- ասել է ընկերության ղեկավար Ստեֆան Բանսելը։
Ընկերության պատվաստանյութի նախագծին աջակցում է ԱՄՆ կառավարությունը, որը գրեթե 500 մլն դոլար է հատկացրել և ընտրել ընկերությունն առաջինների թվում՝ մարդկանց վրա լայնածավալ փորձարկումների անցկացման համար։
Ավելի վաղ Moderna կենսատեխնոլոգիական ընկերությունը հայտարարել էր փորձարկումների առաջին փուլի բարեհաջող ավարտի մասին, որի արդյունքում պատվաստանյութը կայուն իմունային պատասխան էր առաջացրել բոլոր մասնակից կամավորների մոտ։
Աֆեյանի ընկերությունը կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի վրա աշխատող ընկերություններից մեկն է։ԱՀԿ-ի հունիսի 24-ի ցանկում թվարկված է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի 141 տարբերակ, որից 16-ը կլինիկական փորձարկում է անցնում։

27 Июль 2020 - 15:21 AMT
Американская биотехнологическая компания Moderna, основанная инженером армянского происхождения Нубаром Афеяном, приступила к третьему этапу клинических испытаний вакцины против коронавируса.
«Moderna сегодня объявила о том, что в рамках фазы 3 исследований кандидата на вакцину (mRNA-1273) против Covid-19 началось введение доз участникам», – говорится в сообщении компании, пишет РИА Новости.
Ожидается, что в испытаниях в США примут участие около 30 тысяч добровольцев. Каждый получит дозу потенциальной вакцины в размере 0.1 миллиграмма. Некоторые участники будут привиты препаратом-плацебо.
Проект вакцины компании поддерживает федеральное правительство США, которое выделило почти 500 миллионов долларов и выбрало ее в качестве одной из первых для начала широкомасштабных испытаний на людях.
Ранее американская биотехнологическая компания Moderna объявила, что первая фаза клинических испытаний вакцины от коронавируса закончилась с позитивными результатами. Вакцина компании вызвала сильный иммунный ответ у всех пациентов на ранней стадии исследования на людях.