Սուրբ Սոֆիայի բոլոր արտեֆակտները կցուցադրվեն Ստամբուլի Սուլթանահմեթ հրապարակում գտնվող հողային ռեգիստրի և կադաստրի տարածաշրջանային տնօրինությանը պատկանող պատմական շենքում, որը պետք է վերածվի թանգարանի, հայտնում է Hurriyet-ը:
Ներկայումս շենքն ամբողջովին տարհանվում է, իսկ Սբ Սոֆիայի արտեֆակտների վերականգնման աշխատանքները շարունակվում են։
Ստամբուլի մշակույթի և զբոսաշրջության ղեկավար Կոսկուն Յըլմազը հայտնել է, որ թանգարան դառնալու համար նախատեսված այդ շենքը պատմական նշանակություն ունի։
«Թուրքական և իսլամական մշակույթի հայտնի թանգարանը գտնվում է շենքի հարևանությամբ»,- ասել է նա։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հուլիսի 10-ին ստորագրել է երկրի Գերագույն խորհրդի կայացրած որոշումը՝ Սբ Սոֆիա տաճարը թանգարանից մզկիթի վերածելու։ Տաճարն ուներ թանգարանի կարգավիճակ, որը ստացել էր 1934-ին։ Նախկինում Թուրքիան նույնպես փորձել է քրիստոնեական տաճարն իսլամական սրբատեղի դարձնել։ Դեռ 2005-ին այն ձախողվել էր Թուրքիայի Պետական խորհրդի որոշմամբ։ Տաճարը կառուցվել է 537 թվականին՝ բյուզանդական կայսրության օրոք։ Այստեղ են թագադրվել բյուզանդական կայսրերը։ 1000 տարուց ավելի տաճարը եղել է քրիստոնեական ամենամեծ եկեղեցին։

A historic building, belonging to a regional directorate of the Istanbul Land Registry and Cadastre at Sultanahmet Square, is set to be turned into a museum where all of Hagia Sophia’s artifacts will be displayed, Hurriyet Daily News reports.
The building is currently being evacuated while works to restore Hagia Sophia artifacts are ongoing.
Speaking to Demirören News Agency, Istanbul’s Director of Culture and Tourism Coşkun Yılmaz said that the building allocated to become the Hagia Sophia Museum has historical significance.
“The famous Turkish and Islamic Arts Museum is right next to the [building],” he said.
Turkish President Recep Tayyip Erdoğan announced earlier in July that he would turn the building back into a mosque, fulfilling a longtime promise of his. Later in the month, Erdogan himself attended the first prayer service at the Hagia Sophia in over 86 years.