Կորոնավրուսի համաճարակային իրավիճակը ՀՀ-ում էականորեն բարելավել է և վերջին 4-5 օրերի տվյալներով, ակնհայտ է, որ վիրուսի հաղթահարման փուլ է սկսվում, սակայն եթե թուլացվի հսկողությունը երկիրը շատ արագ կարող է վերադառնալ ճգնաժամային իրավիճակին և թվերի լրջագույն ավելացում ունենալ, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ կարելի է ասել, որ ամենաօրյա և ծանր դեպքերի թվով ՀՀ-ն վերադարձել է մայիսի վերջի մակարդակին, իսկ ծայրահեղ ծանրերի թվով՝ հունիսի սկզբի մակարդակին։
Փաշինյանը նշել է, որ նման համեմատությունը հարաբերական է, որովհետև ծանր և ծայրահեղ ծանրերի թիվը նվազել է ոչ միայն բուժումների, այլև մահվան դեպքերի պատճառով։
Վարչապետի խոսքով՝ իրավիճակի բարելավումն ուղղակիորեն կապված է Կառավարության հակահամաճարակային միջոցառումների հետ, որոնց անկյունաքարը դիմակների պարտադիր կրումն է փակ ու բաց տարածքներում։
Փաշինյանը կոչ է արել շարունակել պահպանել հակահամաճարակային կանոնները՝ հիշեցնելով, որ ոստիկանությունն ու տեսչական մարմիններն ուժեղ վերահսկողություն են իրականացնելու։
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն էլ նշել է, որ այժմ ռեալ շանս կա հակահամաճարակային կանոնների պահպանման տեմպը պահելով վարակակիրների թիվը նվազեցնելու համար։
Նախարարը նշել է, որ ՀՀ-ում վաղուց հոսպիտալիզացման խնդիր չկա, ընդհակառակը՝ կան բազմաթիվ ազատ մահճակալներ, կարելի է մահճակալային ֆոնդի հետծավալման աշխատանքներ սկսել։
«Նախնական Վանաձորի ինֆեկցիոն հիվանդանոցը, Վեդու ԲԿ-ն և Դիլիջանի ԲԿ-ն օգոստոսի մեկից իրենց հիմնական աշխատանքին կվերադառնան։ Երևանի ևս երեք կենտրոն իրավիճակի պահպանման դեպքում 7-10 օրվա ընթացքում կվերադառնան իրենց հիմանական աշխատանքին»,- ասել է Թորոսյանը՝ հավելելով, որ ծանր ու ծայրահեղ ծանրերի թվը 650-ից իջել է մոտ 500-ի։
Հուլիսի 29-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակվածների ընդհանուր թիվը հասել է 37,937-ի: Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 723 դեպք է գրանցվել, կորոնավիրուսով վարակված, սակայն այլ պատճառով մահացած պացիենտների թիվը 225 է։ Ապաքինվել է 27,824 պացիենտ, փաստացի բուժվում է 9165-ը։

Ситуация с коронавирусом в Армении в последнее время улучшилась. Об этом в ходе брифинга 29 июля заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
По его словам, по данным за последние 4-5 дней можно констатировать, что по выявленным каждый день случаям коронавируса Армения вернулись к ситуации конца мая. Премьер добавил, что число тяжелых случаев вернулось к уровню конца мая, а количество крайне тяжелых пациентов – к уровню начала июня.
При этом Пашинян отметил, что сравнение является относительным, поскольку статистика находящихся в тяжелом и крайне тяжелом состоянии пациентов снизилась не только в результате излечения, но и из-за случаев смерти.
«Но очевидно, что в Армении начался этап преодоления коронавируса», – отметил премьер.
Пашинян добавил, что улучшение ситуации связано также с предпринятыми правительством противоэпидемиологическими мерами, в частности, обязательным ношением масок в закрытых помещениях и на открытом воздухе.
Премьер призвал продолжать и дальше соблюдать противоэпидемиологические меры.
Министр здравоохранения Арсен Торосян отметил, что сейчас существует реальный шанс по сокращению числа инфицированных людей, соблюдая все необходимые меры. Министр отметил, что в Армении уже давно нет проблем с госпитализацией, наоборот, есть много свободных коек.
В Армении 29 июля число случаев коронавируса достигло 37,937. От последствий вируса умерли 723 человека, еще 225 – по иным причинам. Выздоровели 27,824 человека.