ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական առաքելությունը շրջանառել է հայտագիր՝ ի գիտություն ԵԱՀԿ մասնակից պետություններին և ԵՍԶՈՒ (Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի մասին) պայմանագրի անդամ երկրների, տեղեկացնելով, որ Երևանը կասեցնում է ԵՍԶՈւ պայմանագրի և Վիեննայի փաստաթղթի շրջանակում Թուրքիայի տեսչությունները կամ հրավիրյալի կարգավիճակով թուրք տեսուչների մասնակցությունը ՀՀ տարածքում անցկացվելիք տեսչական այցերին։
Նախկինում հայ ու թուրք տեսուչներն այցեր էին կատարում 2 երկրի տարածքում, նաև զորամասեր այցելելով։ Այցերը տեղի էին ունենում ԵՍԶՈՒ պայմանագրի կատարմանը հետևելու միջազգային գործընթացի շրջանակում։Թուրք տեսուչները ՀՀ էին այցելել, մասնավորապես, 2015-ի հոկտեմբերի 11-14-ը, հայ տեսուչները Թուրքիայում էին 2018-ի սեպտեմբերի 17-ից 22-ը։
Որոշումն ընդունվել է՝ հաշվի առնելով հուլիսի 12-ից սկսած Տավուշի ուղղությամբ ադրբեջանական հարձակման համատեքստում Թուրքիայի՝ Հայաստանի դեմ ուղղված աննախադեպ սպառնալիքներն ու Ադրբեջանին սատարող գործողությունները։ Դրանց, դրսևորում է նաև Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սահմանների մոտակայքում լայնածավալ զորավարժությունների անցկացումը, հայտնում է ԱԳՆ-ն։
Համաձայն հայտագրի՝ Հայաստանի այս որոշումը կայացվել է ԵՍԶՈւ պայմանագրի և Վիեննայի փաստաթղթի սկզբունքների հիման վրա և բխում է ՀՀ անվտանգային շահերից և մտահոգություններից:
«ՀՀ տարածքում ցանկացած տեսչական այցի իրականացումը Թուրքիայի կողմից․․․ բացասաբար կանդրադառնա Հայաստանի անվտանգային շահերի վրա և կարող է վնասել Հայաստանի բնակչության անվտանգությունը: Հայաստանը վերահաստատում է իր հանձնառությունը ԵՍԶՈւ պայմանագրին և Վիեննայի փաստաթղթին՝ ընդգծելով, որ կասեցվում են միայն Թուրքիայի Հանրապետության տեսչությունները կամ հրավիրյալի կարգավիճակով թուրք տեսուչների մասնակցությունը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում անցկացվելիք տեսչական այցերին», – նշվում է հաղորդագրությունում։

С 12 июля Турция в контексте нападения Азербайджана в направлении армянского Тавуша выступает с позиций поддержки Азербайджана и беспрецедентных угроз в адрес Армении, что помимо всего проявляется в начатых 29 июля совместных с Азербайджаном широкомасштабных военных учениях у границ РА. Об этом говорится в сообщении МИД РА.
Учитывая сложившуюся ситуацию, постоянное представительство Республики Армения при ОБСЕ распространило ноту, информирующую страны ОБСЕ и участников ДОВСЕ (Договор об обычных вооруженных силах в Европе) о том, что РА отныне приостанавливает инспекции со стороны Турецкой Республики или участие представителей Турции в качестве приглашенных инспекторов в намеченных инспекционных визитах на территорию Армении в рамках ДОВСЕ и Венского документа.
В прошлом армянские и турецкие инспектора совершали визиты на территории двух стран, при этом посещая также военные части. Визиты совершались в рамках ДОВСЕ. В частности, турецкие инспектора были в Армении 11-14 октября 2015 года, армянские в Турции – 17-22 сентября 2018 года.
«Данное решение Армении было принято на основе принципов ДОВСЕ и Венского документа и исходит из национальных интересов и соображений безопасности Армении.
Осуществление любого инспекционного визита на территорию Республики Армения со стороны Турции, открыто поддерживающей военные действия Азербайджана против Армении и выступающей с беспрецедентными угрозами, в частности, начиная 12 июля 2020 года, будет негативно влиять на интересы безопасности Армении и может нанести ущерб безопасности населения», – говорится в сообщении.
Армения подтверждает свою приверженность ДОВСЕ и Венскому документу, подчеркивая, что приостанавливаются исключительно инспекции Турецкой Республики или участие представителей Турции в качестве приглашенных инспекторов в намеченных инспекционных визитах на территорию Республики Армения.
На фоне конфликта Турция не раз заявляла, что полностью поддерживает Азербайджан, и что Армения «поплатится за кровь наших азербайджанских братьев».