ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը և ՀՀ-ում Իրանի նորանշանակ դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրն անդրադարձել են ՀՀ հյուսիսարևելյան հատվածում վերջին օրերին գործողությունների ընթացքում մեծ քանակությամբ արդիական ԱԹՍ-ների կիրառման փաստին և դրանց դեմ պայքարի արդյունավետությանը:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանության ռազմական կցորդ, գնդապետ Մեհդի Հեյաթ Վեջդանին:
Տոնոյանը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում վերջին օրերին տիրող իրավիճակը:
Հաշվի առնելով տարածաշրջանային անվտանգային խնդիրները՝ զրուցակիցները կարծիքներ են փոխանակել թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժությունների բնույթի վերաբերյալ, գնահատվել է դրանց հնարավոր ազդեցությունը տարածաշրջանում կայունության ապահովման տեսանկյունից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-իրանական գործակցության ընթացքն ու հեռանկարները, տեսակետներ են փոխանակվել տարածաշրջանային անվտանգության և միջազգային զարգացումների վերաբերյալ:
Հուլիսի 29-ին Ադրբեջանն ու Թուրքիան լայնածավալ համատեղ զորավարժություններ են սկսել՝ Բաքվում, Նախիջևանում, Գյանջայում, Կյուրդամիրում և Եվլախում։ Ըստ ծրագրի՝ ցամաքային զորքերի ներգրավմամբ զորավարժությունները կանցկացվեն օգոստոսի 1-5-ը Բաքվում և Նախիջևանում, իսկ ռազմական ավիացիայի մասնակցությամբ՝ հուլիսի 29-ից օգոստոսի 10-ը՝ Բաքվում, Նախիջևանում, Գյանջայում, Կյուրդամիրում և Եվլախում։

Министр обороны Армении Давид Тоноян обсудил с новоназначенным чрезвычайным и полномочным послом Ирана в РА Аббасом Бадахшаном Зоури факт использования большого количества БПЛА на северо-восточном отрезке границы РА в ходе столкновений с ВС Азербайджана и эффективность борьбы против них.
Тоноян представил ситуацию на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил.
Учитывая региональные проблемы безопасности, стороны обменялись мнениями о характере турецко-азербайджанских совместных учений, оценив их возможное влияние с точки зрения обеспечения стабильности в регионе.
В ходе встречи обсуждались ход и перспективы армяно-иранского сотрудничества, состоялся обмен мнениями по вопросам региональной безопасности и международных развитий.
С 12 июля ВС Армении сбили 5-10 БПЛА Азербайджана, все – израильского производства. Среди них – дорогостоящий израильский дрон Hermes 900. Армения также заполучила невридимый израильский дрон-камикадзе.