Հուլիսի 28-ի ուշ երեկոյան Հորդանանի արտաքին գործերի նախարարություն է կանչվել Ադրբեջանի դեսպան Ռասիմ Ռզաևը։ Կանչը հաջորդել է հուլիսի 27-ին Բաքվում Հորդանանի դեսպանին կանչելու մասին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարությանը: Այս մասին հայտնում է Ahram.org-ը։
ԱԳՆ-ն զարմանք է արտահայտել Հորդանանի դեսպանին կանչելու մասին հայտարարության վերաբերյալ, քանի որ նրան ասել են, որ հանդիպումը քննարկում է, ոչ թե «կանչ»։
Նախարարությանը նաև զարմացել են ադրբեջանցի պաշտոնյաների դիտողությունները, թե «Հորդանանը զենք է արտահանում Հայաստան»:
Հորդանանի պաշտպանական արդյունաբերության մասնավոր ընկերությունների համար «կա բաց միջազգային շուկա», և այդ ընկերություններն աշխատում են միջազգային օրենքներով և սահմանափակումներով:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ Հորդանանը ՌՊԳ-32 նռնականետ է վաճառել Հայաստանին: Ինչից հետո Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, որ Հորդանանի դեսպան Սամի Աբդուլա Ղոշեհին կանչվել է նախարարություն և ասել է, որ ըմբռնումով է մոտենում Ադրբեջանի մտահոգությանը։

30 Июль 2020 - 09:26 AMT
В МИД Иордании 28 июля был вызван посол Азербайджана в Аммане Расим Рзаев. Причиной вызова стал тот факт, что 27 июля посол Иордании в Азербайджане Сами Абдулла Гошех был вызван в МИД Азербайджана, где заместитель министра иностранных дел Азербайджана Араз Азимов обсудил с послом «вопрос продажи данной страной оружия в Армению», пишет Ahram.org.
В МИД Иордании выразили удивление в связи с тем, что иорданский посол «был вызван», так как ему сказали, что это встреча для обсуждения.
В МИД также удивились утверждению Азербайджана, что «Иордан продает оружие Армении».
Для частных компаний Иордании в оборонной промышленности «существует открытый международный рынок», эти компании действуют в соответствии с международным правом и ограничениями, заявили в МИД.
По сообщениям азербайджанских СМИ, Иордания продала Армении гранатомет РПГ-32. После этого МИД Азербайджана объявил, что посол Иордании Сами Абдулла Гошех был вызван в министерство.