ՌԴ-ն ուշադիր հետևում է տարածաշրջանային զարգացումներին, հաշվի առնելով վերջին սրացումը հայ-ադրբեջանական սահմանին, և տրամադրված է հետագայում ևս գործընկերների, այդ թվում Թուրքիայի հետ, աշխատել լարվածության նոր ալիքը զսպելու ուղղությամբ։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ Տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Ալեքսեյ Զայցևը։
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանը կոչ է անում մյուս տարածաշրջանային դերակատարներին զսպվածություն դրսևորել հայ-ադրբեջանական սահմանին վերջին բախումների ֆոնի վրա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք զսպվածության կոչ ենք անում բոլոր կողմերին, այդ թվում իրենց ընթացիկ ռազմական գործունեության մեջ»,- ասել է նա։
Զայցևն անդրադարձել է նաև հուլիսի 29-ին մեկնարկած թուրք-ադրբեջանական զորավարժություններին։
«ՌԴ-ում մեծապես մտահոգված են մեզ բարեկամ ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանին տեղի ունեցած վերջին սրացմամբ։ Վստահ ենք, որ բազմամյա ղարաբաղյան հակամարտությունը, ինչպես ցանկացած այլ տարաձայնություն միջազգային ասպարեզում, հարկավոր է լուծել բացառապես դիվանագիտական բանակցությունների միջոցով․․․ ՌԴ ղեկավարությունը ձեռնարկել է բոլոր անհրաժեշտ ջանքերը՝ թույլ չտալու համար հետագա սրացում, այդ թվում օպերատիվ գործակցելով տարածաշրջանի առանցքային գործընկերների հետ»,- ասել է Զայցևը։
Նա հիշեցրել է, որ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ և Ադրբեջանի իր պաշտոնակիցների հետ, ինչպես նաև վերջին շփումները Թուրքիայի հետ՝ նախագահների և ԱԳ նախարարների մակարդակով։
Հուլիսի 29-ին մեկնարկած թուրք ադրբեջանական զորավարշություններին մասնակցում է մոտ 5000 զինծառայող, 150 միավոր զրահատեխնիկա, մինչև 150 միավոր հրետանի և ՀՕՊ միջոցներ, ինչպես նաև մինչև 30 միավոր ինքնաթիռ, ուղղաթիռ և անօդաչու սարք։Վարժանքներն անցկացվում են Բաքվում, Նախիջևանում, Քյուրդամիրում, Գյանջայում և Եվլախում և կտևեն մինչև օգոստոսի 10-ը։ Իսկ զորավարժությունների ցամաքային փուլն անցկացվելու է օգոստոսի 1-5-ը՝ Նախիջևանում և Բաքվում։

Россия призывает других региональных игроков проявить сдержанность в своей военной активности на фоне последних столкновений на армяно-азербайджанской границе. Об этом заявил заместитель директора Департамента информации и печати МИД РФ Алексей Зайцев.
По его словам, Москва настроена и дальше вместе с партнерами, включая Турцию, работать, чтобы «купировать новый виток напряженности», стабилизировать общую обстановку в Закавказье и активно содействовать налаживанию диалога между Ереваном и Баку, пишет ТАСС.
«Мы, разумеется, самым внимательным образом следим за ситуацией в регионе, особенно с учетом недавнего армяно-азербайджанского пограничного конфликта, и настойчиво призываем все стороны к сдержанности, в том числе и в их текущей военной деятельности», – сказал он, отвечая на вопрос о намерении Азербайджана провести совместные военные учения с Турцией, включая учения на границе с Арменией.
С 29 июля по 10 августа на территории Азербайджана проходят совместные с ВС Турции плановые учения в соответствии с действующим соглашением о военном сотрудничестве. В них задействовано около 5 тыс. военнослужащих, 150 единиц бронетехники, до 150 единиц средств артиллерии и ПВО, а также до 30 единиц самолетов, вертолетов и беспилотников.
«В России с большой тревогой восприняли недавнее обострение ситуации на границе дружественных нам Армении и Азербайджана. Убеждены, что многолетний нагорнокарабахский конфликт, как и любые другие разногласия на международной арене, необходимо решать исключительно мирными средствами, путем дипломатических переговоров. Российское руководство предприняло все необходимые усилия для недопущения дальнейшей эскалации, в том числе посредством оперативного взаимодействия с ключевыми партнерами в регионе», – указал Зайцев, напомнив о телефонных разговорах главы МИД РФ Сергея Лавров с коллегами из Армении и Азербайджана, а также о недавних контактах с Турцией на уровне президентов и руководителей дипведомств.