ԱՄՆ առևտրի դաշնային հանձնաժողովը հետաքննություն է իրականացնում Twitter Inc-ում անձնական տվյալների մասին օրենքը խախտելու, օգտատարերի տվյալները թիրախավորված գովազդի համար օգտագործելու գործով, սոցկայքը կարող է տուգանվել նվազագույնը $150 մլն-ով, փոխանցում է The Wall Street Journal-ը։
Ըստ աղբյուրի՝ հանձնաժողովը հայցադիմումի նախագիծը ստացել է հուլիսի 28-ին։ Փաստաթղթում նշված է, որ 2013-2019-ին ընկերությունն օգտագործել է իրեն վստահված հեռախոսահամարներն ու էլեկտրոնային հասցեները, ինչի համար կարող է տուգանվել $150-250 մլն-ով։
2019-ի հոկտեմբերին ևս սոցկայքին մեղադրել էին օգտատերերի հեռախոսահամարներն ու էլեկտրոնային հասցեները թիրախավորված գովազդի համար օգտագործելու մեջ։ Twitter-ից հայտնել էին, որ դա սխալի հետևանք է և ներողություն խնդրել օգտվողներից։

The U.S. Federal Trade Commission is probing Twitter Inc (TWTR.N) for alleged violations of a law that prevents the social network from using personal data provided for security purposes to target ads, the company disclosed on Monday, August 4, according to Reuters.
In a regulatory filing, Twitter said it received a draft FTC complaint alleging violations between 2013 and 2019.
Twitter said it estimates probable loss of between $150 million and $250 million in settlement charges, and has already recorded $150 million of that estimate in accrual related to the allegations.