ԱՄՆ առևտրի դաշնային հանձնաժողովը հետաքննություն է իրականացնում Twitter Inc-ում անձնական տվյալների մասին օրենքը խախտելու, օգտատարերի տվյալները թիրախավորված գովազդի համար օգտագործելու գործով, սոցկայքը կարող է տուգանվել նվազագույնը $150 մլն-ով, փոխանցում է The Wall Street Journal-ը։
Ըստ աղբյուրի՝ հանձնաժողովը հայցադիմումի նախագիծը ստացել է հուլիսի 28-ին։ Փաստաթղթում նշված է, որ 2013-2019-ին ընկերությունն օգտագործել է իրեն վստահված հեռախոսահամարներն ու էլեկտրոնային հասցեները, ինչի համար կարող է տուգանվել $150-250 մլն-ով։
2019-ի հոկտեմբերին ևս սոցկայքին մեղադրել էին օգտատերերի հեռախոսահամարներն ու էլեկտրոնային հասցեները թիրախավորված գովազդի համար օգտագործելու մեջ։ Twitter-ից հայտնել էին, որ դա սխալի հետևանք է և ներողություն խնդրել օգտվողներից։

Компания Twitter может выплатить от $150 млн до $250 млн за использование личных данных пользователей для рекламы.
Как сообщает The Wall Street Journal, Twitter подозревается в нарушении соглашения о неразглашении личных данных от 2011 года.
Федеральная торговая комиссия США утверждает, что соцсеть в 2013–2019 годах использовала телефонные номера и адреса электронной почты пользователей, которые они доверили ей в целях безопасности. При этом Twitter не имел права вводить в заблуждение своих пользователей относительно того, как он использует данные. Эти действия, однако, могли быть непреднамеренными.
В октябре 2019 года соцсеть также была обвинена в использовании телефонных номеров пользователей и адресов электронной почты для целевой рекламы. Из Twitter сообщили, что это была ошибка и извинились перед пользователями.