Հայաստանն աջակցություն է տրամադրելու Լիբանանին՝ օգոստոսի 4-ի պայթունի հետևանքները մեղմելու համար։ Այս մասին PanARMENIAN.Net-ին ասաց վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը։
Նրա խոսքով՝ ԱԳՆ-ն, Սփյուռքի հանձնակատարի գրասենյակը և վարչապետի աշխատակազմը համատեղ աշխատում են Լիբանանում ՀՀ դեսպանի հետ։ Տեղի է ունենում կարիքների գնահատում, ինչի հիման վրա կտրամադրվի համապատասխան աջակցություն։
Օգոստոսի 4-ի երեկոյան Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութի նավահանգստում ուժգին պայթյուն է որոտացել։ Քաղաքում մեծ ավերածություններ կան, վնասվել է ՀՀ դեսպանության շենքը, տուժել է նաև հայկական թաղամասը։ Հայտնի է հայ 3 զոհի և 100 վիրավորի մասին։
Լիբանանի Պաշտպանության գերագույն խորհուրդը Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունից հետո արտահերթ նիստում երկրի մայրաքաղաքն աղետի գոտի է հայտարարել։ Իսկ երկրի վարչապետ Հասան Դիաբը օգնություն է խնդրել բարեկամ պետություններից։

Armenia is going to provide support to Lebanon after deadly explosions shook the Lebanese capital, Beirut, on Tuesday, August 4, Prime Minister's spokeswoman, Mane Gevorgyan, told PanARMENIAN.Net.
Lebanon is surveying the damage to its capital Beirut after a massive explosion ripped through the city’s port and surrounding areas on Tuesday, killing at least 100 people and injuring 4,000 with many still feared to be trapped under rubble.
Gevorgyan said the Ministry of Foreign Affairs, the Office of the Diaspora Commissioner and the Prime Minister's Office are currently working with the Armenian Ambassador to Lebanon.
After a proper needs assessment, Geborgyan said, Armenia will determine how to send targeted support to Lebanon.
At least five Armenians were killed in more than 100 injured in the twin blasts that rocked the Lebanese capital.