Բեյրութի նահանգապետ Մարվան Աբբուդը $3-5 մլրդ է գնահատել վնասը Լիբանանի մայրաքաղաքի նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունից։
Աբբուդը նաև հայտնել է 10 հրշեջի մահվան մասին։ Նա հավելել է նաև, որ անօթևան մնացած բնակիչների թիվը հարյուրներով է հաշվում, գրում է ՏԱՍՍ-ը` LBC հեռուստաալիքին հղոմով։
Բեյրութն աղետի գոտի է հայտարարվել, երկրում սուգ է։ 2 շաբաթով արտակարգ դրություն է սահմանվել։ Վերջին տվյալերով՝ պայթյունի հետևանքով 100-ից ավելի մարդ է զոհվել, ավելի քան 4000-ը՝ տուժել է։
Օգոստոսի 4-ի երեկոյան Լիբանանի մայրաքաղաքի նավահանգստում ուժեղ պայթյուն է որոտացել։ Այն այնքան ուժգին է եղել, որ լսվել է քաղաքից 20 կմ հեռավորության վրա։ Քաղաքում մեծ ավերածություններ կան, տուժել է նաև հայկական թաղամասը, վնասվել է ՀՀ դեսպանության շենքը։ Հայ համայնքում կան զոհեր և վրավորներ։ Վնասաներ է կրել նաև Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը։
Նախնական տեղեկություններով` պայթյունի պատճառը նավահանգստի պահեստներում պահվող 2700 տոննա ամոնիումի սելիտրան է եղել։

Губернатор Бейрута Марван Аббуд оценил ущерб от взрыва в порту, прогремевшего 4 августа, в $3-5 млрд.
Аббуд также заявил о гибели 10 пожарных, направленных на место инцидента, и отметил, что жители города, оставшиеся без крова, могут исчисляться сотням, пишет ТАСС с ссылкой на LBC.
Вечером 4 августа в порту столицы Ливана прогремел мощный взрыв.
Взрывной волной уничтожены и повреждены десятки домов, автомобилей, во многих кварталах столицы выбиты стекла. По информации местных властей, причиной случившегося стала детонация хранившихся на складе 2750 тонн конфискованной таможенными службами в 2014 году аммиачной селитры.
Согласно последним данным, погибли более 100 человек, свыше 4000 пострадали. В стране объявлен траур. В Бейруте, признанном зоной бедствия, на две недели введен режим чрезвычайного положения.