Բեյրութի նահանգապետ Մարվան Աբուդը հայտարարել է, որ մոտ 300,000 մարդ անտուն է մնացել պայթյունների հետևանքով։ Իշխանությունն աշխատում է նրանց մնալու տեղով, ուտելիքով և ջրով ապահովելու ուղղությամբ։ Այս մասին հայտնում է AlJazeera-ն։
Օգոստոսի 5-ին Լիբանանի նախագահ Միշել Աունը հրավիրել է կառավարության շտապ նիստ և հայտարարել, որ անհրաժեշտ է Բեյրութում երկշաբաթյա արտակարգ դրություն հայտարարել։
Նախնական տվյալներով առնվազն 100 մարդ է զոհվել, 4000-ը՝ վիրավորվել։ Սակայն կառավարությունը կանխատեսում է զոհերի թվի աճ, քանի որ փրկարարները փլատակների տակ որոնողափրկարարական աշխատանքներ են տանում։
Օգոստոսի 4-ի պայթյուններից ոչնչացել է նաև երկրի ցորենի էլեվատորը։ Լիբանանի էկոնոմիկայի նախարար Ռաուլ Նեհմեն հայտնել է, որ այս պահին Լիբանանում հացի կամ ալյուրի ճգնաժամ չկա, քանի որ դրանցով բեռնված բավարար թվով նավեր իրենց ճանապարհին են դեպի Լիբանան։
Օգոստոսի 4-ի երեկոյան Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութի նավահանգստում ուժգին պայթյուն է որոտացել։ Քաղաքում մեծ ավերածություններ կան, վնասվել է ՀՀ դեսպանության շենքը, տուժել է նաև հայկական թաղամասը։ Հայտնի է հայ 6 զոհի և 100 վիրավորի մասին։
Բեյրութի նահանգապետը $3-5 մլրդ է գնահատել պայթյունից նախնական վնասը։
Լիբանանի Պաշտպանության գերագույն խորհուրդը Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունից հետո արտահերթ նիստում երկրի մայրաքաղաքն աղետի գոտի է հայտարարել։ Իսկ երկրի վարչապետ Հասան Դիաբն օգնություն է խնդրել բարեկամ պետություններից։ Հայաստանը նույնպես պատրաստվում է օգնություն ուղարկել։

Beirut's city governor Marwan Abboud said up to 300,000 people have lost their homes and authorities are working on providing them with food, water and shelter, Al Jazeera reports.
Lebanese President Michel Aoun called for an emergency cabinet meeting on Wednesday, August 5, and said a two-week state of emergency should be declared following a massive explosion in Beirut that killed at least 100 people and injured 4,000 others. Among the casualties, there are Armenians too.
The explosion on Tuesday sent shockwaves across the city, causing widespread damage as far as the outskirts of the capital.
Officials said they expect the death toll to rise further as emergency workers dig through the rubble to search for survivors.
The cause of the explosion was not immediately clear. Officials linked the blast to some 2,750 tonnes of confiscated ammonium nitrate that were being stored in a warehouse at the port for six years.