Բեյրութում հզոր և ավերիչ պայթյուններից հետո Իսրայելի հյուսիսում գտվող հիվանդանոցն իր օգնությունն է առաջարկել տուժածներին բուժելու գործում։ Նագարիի բուժկենտրոնի տնօրեն Մասադ Բարհումը բանակային ռադիոյով հայտարարել է, որ հիվանդանոցում պատրաստ են բուժել յուրաքանչյուրին։
«Մենք ցանկանում ենք միայն օգնության ձեռք մեկնել»,- ասել է Բարհումն արաբերեն։
Ավելի վաղ Իսրայելը, որը դիվանագիտական հարաբերություններ չունի Լիբանանի հետ, իր օգնությունն էր առաջարկել հարևան երկրին։ Նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը ցավակցություն էր հայտնել լիբանանցիներին Twitter-ում, իսկ վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն հանձնարարել ԱԱԽ ղեկավարին քննարկել ՄԱԿ հատուկ համակարգողի հետ Լիբանանին օգնություն ցուցաբերելու ուղիները, գրում է Deutsche Welle-ն։
Լիբանանը, սակայն, մերժել է Իսրայելի առաջարկը։
Կառավարության ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ «ոչ մի օգնություն չեն ընդունի թշնամական պետությունից»։
Իսրայելն ու Լիբանանը պաշտոնապես պատերազմական վիճակում են գտնվում։ Լիբանանցիներին արգելված են բոլոր շփումները Իսրայելի հետ։ Պետական սահմանին պարբերաբար լարվածություն է առաջանում իսրայելյան բանակի և լիբանանցի շիաների «Հեզբոլլահ» կազմավորման միջև։
Օգոստոսի 4-ի երեկոյան Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութի նավահանգստում ուժգին պայթյուն է որոտացել։ Քաղաքում մեծ ավերածություններ կան, վնասվել է ՀՀ դեսպանության շենքը, տուժել է նաև հայկական թաղամասը։Բեյրութն աղետի գոտի է հայտարարվել։ Երկրի վարչապետ Հասան Դիաբն օգնություն է խնդրել բարեկամ պետություններից։

In a rare humanitarian gesture toward Lebanon, Israel has offered medical aid after a massive explosion tore through the capital of Beirut on Tuesday, causing widespread damage and killing scores of people, Al Monitor reports.
“Israel approached Lebanon through international defense and diplomatic channels to offer the Lebanese government medical humanitarian aid,” read a statement from Israeli Defense Minister Benny Gantz and Foreign Minister Gabi Ashkenazi.
According to Israeli newspaper Haaretz, the mediators who reached out to Lebanon on behalf of Israel were France and the United Nations' peacekeeping force in Lebanon, UNIFIL.
“We share the pain of the Lebanese people and sincerely reach out to offer our aid at this difficult time,” Israeli President Reuven Rivlin tweeted.
Lebanon is surveying the damage to its capital after the massive explosions ripped through the city’s port and surrounding areas on August 4, killing at least 100 people and injuring 4,000 with many still feared to be trapped under rubble. Among casualties, there are Armenians too.