Առողջապահության նախարարությունն ավելի նախաձեռնող կլինի և ռիսկային որոշ գործարաններում, այլ հաստատություններում սեփական նախաձեռնությամբ ախտորոշումներ կիրականացնի՝ այսկերպ փորձելով հաղթահարել համաճարակը, հայտարարել է նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Երկրում դեպքերի հայտնաբերելիության ցուցանիշը դրական միտում ունի․ նախկինում դրական դեպքերն օրվա հետազոտությունների 25-30% չափով էին, այժմ 15%-ի:
Նախարարի խոսքով՝ աստիճանաբար ընկնում է բժշկական ցուցումներով դիմելիությունը և թեստավորումը դառնալու է վարակի հայտնաբերման հիմնական ցուցումներից մեկը։
«Հայտնաբերելիության մեծացման առումով խորհուրդ է տրվում թեստավորման ծավալներն այն մակարդակում պահել, որ հայտնաբերված դեպքերը կազմեն թեստավորված դեպքերի ոչ ավելի, քան 10%-ը։ Դրան հասնելու համար է, որ մենք վերցնում ենք ռիսկային փակ հաստատությունների՝ կոլեկտիվներ, բանկեր, փակ հաստատաություններ և հետազոտելու, համաճարակաբանական կապ գտնելու ուղղությամբ աշխատանքներ տանում։ Եթե այդ հաստատություններում մեկ հոգի դրական է հայտնաբերվում, մենք չենք սպասում, որ սիմպտոմներ լինեն մյուսների մոտ»,- նշել է Թորոսյանը։
Նախարարը հայտնել է, որ վերջերս հոգեկան առողջության կենտրոններից մեկն են հետազոտել, միանգամից՝ 350 հոգու և հայտնաբերել են դրական 25 դեպք, որոնք որևէ սիմպտոմ չեն ունեցել։
Հայաստանում օգոստոսի 6-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 39,819-ի: Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 772 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 228։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 31,556 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 7263 է։

Министерство здравоохранения Армении по собственной инициативе возьмет на себя обязательство по обследованию учреждений, коллективов, жителей, находящихся в группе риска, а также поиску эпидемиологической связи, таким образом способствую более активной борьбе с пандемией. Об этом заявил министр здравоохранения РА Арсен Торосян.
«В группе риска находятся супермаркеты, фабрики, закрытые учреждения, банки, администрации, центры психического здоровья. Если мы обнаружим хотя бы одного инфицированного в этих учреждениях, то не станем пассивно ждать появления симптомов болезни у остальных. Мы сразу выявим их», – отметил министр.
По его словам, показатель выявления случаев заражения в стране демонстрирует положительную динамику: если в прошлом положительные случаи составляли 25-30% ежедневных тестирований, то сейчас – 15%.
Министр сообщил, что недавно было проведено обследование 350 человек в одном из центров психического здоровья, у 25 из них был подтвержден положительный результат на наличие коронавируса.
По состоянию на 6 августа число зараженных коронавирусом в Армении достигло 39,819 человек. Всего от коронавируса умерло 772 человека, еще 228 зараженных – по другим причинам. Общее количество выздоровевших составляет 31,556. Количество активных пациентов составляет 7263.