Ռուսաստանում Covid-19-ից առաջինը կպատվաստվեն բժիշկներն ու տարեցները։ Այդ մասին հայտնել է առողջապահության փոխնախարար Օլեգ Գրիդնևը։
«Գամալեի կենտրոնում մշակված պատվաստանյութը գրանցվելու է օգոստոսի 12-ին։ Այժմ երրորդ փուլն է ընթացքի մեջ։ Պատվաստանյութի փորձարկումները չափազանց կարևոր են մեզ համար։ Մենք պետք է հասկանանք, որ այն անվտանգ պետք է լինի։ Առաջինը կպատվաստվեն բժիշկներն ու տարեցները»,- ասել է Գրիդնևը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա նշել է, որ կլինիկական փորձարկումների տվյալներն ու գրանցման համար անհրաժեշտ այլ տվյալներն այժմ փորձաքննության փուլում են։
Ավելի վաղ առողջապահության նախարար Միխայիլ Մուրաշկոն հայտարարել էր, որ բնակչության զանգվածային պատվաստումը կմեկնարկի հոկտեմբերին։
Գամալեի անվան կենտրոնի պատվաստանյութը փորձարկումների ավարտական փուլում է։ Ակնկալվում է, որ այն առաջինը կգրանցվի ՌԴ-ում։ Փոխվարչապետ Տատյանա Գոլիկովան հայտնել էր, որ գրանցումը նախատեսված է օգոստոսին, իսկ արտադրությունը կսկսվի սեպտեմբերին։ «Վեկտոր» կենտրոնի պատվաստանյութը նախատեսվում է գրանցել սեպտեմբերին, իսկ արտադրությունը սկսել հոկտեմբերին։

В России на начальном этапе вакцинации от коронавируса препарат получат медицинские работники и пожилые жители страны. Об этом заявил заместитель министра здравоохранения РФ Олег Гриднев.
«Регистрация вакцины, разработанной в Центре Гамалеи, будет 12 августа. Сейчас идет последний этап, третий. Ее испытания – это крайне важно. Мы должны понимать, что вакцина должна быть безопасной. Первыми будут привиты медицинские работники и пожилые люди», – сказал Гриднев, пишет РИА Новости.
Он отметил, что данные клинических исследований и другие необходимые для регистрации препарата документы пока находятся на экспертизе.
Ранее министр здравоохранения России Михаил Мурашко заявил, что массовую вакцинацию в России планируют начать в октябре. По его словам, все расходы покроют из госбюджета.
Клинические испытания вакцины, разработанной Национальным исследовательским центром эпидемиологии и микробиологии имени Гамалеи, начались в Сеченовском университете 18 июня.